"Току-що изпратих исканото от софийската районнна прокуратура писмо, че районни експерти са проверили участъка от Перловска река между ул. "Фритьоф Нансен" и ул. "Шипка" за нерегламентиран добив на злато. Няма."
Този фейсбук статус на кмета на столичния район "Средец" Трайчо Трайков не е първоаприлска шега. А е в отговор на съвсем сериозно институционално питане - в случая от държавното обвинение - при това на Върховна административна прокуратура. Оттам преди 20 дни поискаха от районните администрации, през чиято територия преминават реки, в т.ч. Перловска (която по-често има вид на канал), да проверят дали от тях не се добива злато. Незаконно, а законно - съвсем.
Заповедта е за територията на цялата страна (съобщението виж по-долу) и съответно ще трябва да се проверят и реките Суходолска, Владайска, р. Искър, р. Блато, Боянска и Лесновска.
Това искане пък бе отправено след репортаж на бТВ отпреди няколко седмици за нерегламентиран добив на злато в река Струма.
Така Върховната административна прокуратура нареди да се възложат на общините проверки по Закона за подземните богатства. След което кметовете да докладват какво са установили на районните прокуратури.
Ето и оригиналното пресссъобщение, с което ВАП стартира акцията на 11 март:
ВАП сезира Министерство на енергетиката да провери за незаконен добив на злато по поречията на реките в страната
На основание чл. 145 ал. 1 т.3 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) и въз основа на образувана преписка по информация в медиите, Върховна административна прокуратура (ВАП) сезира Министерство на енергетиката (МЕ) да провери дали на територията на страната се извършва нерегламентиран добив на злато по поречието на реките.
Във ВАП е образувана преписка въз основа на твърдения в медиите, че по поречието на река Струма се извърша нерегламентиран добив на злато.
От ВАП са ангажирани и териториалните прокуратури в страната да възложат проверки от същото естество на кметовете на населените места, съобразно компетентността им по чл. 90 ал. 1 т. 5 б. “а“ и чл. 93 ал. 2 от Закона за подземните богатства (ЗПБ).
След проверките, проведени от МЕ и от кметовете, трябва да се изпрати до ВАП информация, в която да е описан броят на проверените случаи, броят на установените нарушения, както и броят на съставените актове за установяване на административни нарушения и на издадени наказателни постановления.
В случай че по време на проверките се установят данни за нарушения от компетентността на други контролни органи, следва те и ВАП да бъдат уведомени.
Ако бъдат установени данни за престъпление от общ характер, те трябва да бъдат съобщени на компетентните прокуратури, за което да се информира и ВАП.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни