Броят на смъртните случаи през март продължава да расте, сочат данните на Националния статистически институт. През последната седмица на март т.г. са починали близо двойно повече хора в сравнение със същия период на 2020 г.
През 13-ата седмица на м.г. смъртните случаи са 2082, за тази - 3929.
Коефициентът на смъртност (броят на починалите на 1000 души) по седмици също е два пъти по-висок за 2021 г. спрямо средния за периода 2016-2020 г.
Общата смъртност през тази година расте на фона на висок брой на дневни случаи на починали от усложнения от COVID-19. Според данните на Единния информационен портал за последните 24 часа са регистрирани 201 починали.
В понеделник НСИ представи данните за смъртността през цялата минала година, която е най-висока от 100 години с близо 125 хил. починали. Нейният скок беше през ноември-декември, като четири седмици имаше над 4000 починали.
„При всички положения коронавирусът се отразява на демографските показатели. През последните 10 години умират между 108 000 и 110 000 души годишно, а миналата година са си отишли над 124 хил. българи. В историята ни сме имали подобни числа през 1918 г., когато след Първата световна война сме загубили 151 000 души.“
Това припомни във вторник по Нова тв Магдалена Костова, директор на дирекция „Демографска и социална статистика“ в НСИ. Тя добави, че смъртността е била изключително висока по време на пиковете на вируса.
Проследяване на причините за тази висока смъртност от страна на здравните власти все още няма.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни