Започна ли нова война в Близкия изток? Какво предизвика ескалиращите боеве между Израел и "Хамас" в ивицата Газа? Дават ли те начало на нова интифада - уличната палестинска война срещу израелската държава? Тези въпроси са централна тема на анализи в международните медии днес.

Израелци, палестинци и техните съседи се безпокоят дали това е Голяма война, извежда в заглавие "Ню Йорк таймс" по повод насилието в Йерусалим и кръвопролитната размяна на въздушни удари между Израел и ивицата Газа през последните дни. Да видим какво ще стане, когато "ТикТок" покаже гнева на палестинците от това как крайнодесни израелци заграбват земи в арабските квартали на Йерусалим.

Добавете към това свещената мюсюлманска нощ на молитви и я смесете с най-емоционалния израелски празник в Йерусалим. После вземете превъзходството на "Хамас" в стремежа да поеме ръководството на палестинската кауза и накрая вземете предвид и политическият вакуум, тъй като Палестинската автономна власт е неспособна да произведе нови избори, а Израел е толкова разделен, че не може да спре да прави избори. И хората се питат дали това не е началото на следващата интифада, следващото палестинско въстание, пише изданието.

Израелското правителство, околните арабски страни и палестинската власт отчаяно искат отговорът на този въпрос да е отрицателен. Израел - защото би получил слаба подкрепа от Белия дом, клонящ наляво (да не говорим за останалия свят), за евентуална голяма офанзива срещу палестинците; арабските правителства - защото повечето от тях искат да правят бизнес с израелските технологични компании и не желаят да бранят палестинците, хвърлящи камъни; палестинското ръководство - защото не иска да стане ясно в колко малка степен контролира палестинците по улиците, отбелязва авторът на коментара.

Той припомня, че при интифадите, започнали през 1987 и 2000 г., Израел е имал към кого да се обърне в опит те да бъдат прекратени, но сега на другия край на телефонната линия няма палестинци или по-скоро има, но това е 15-годишен младеж, който чрез своя смартфон получава заповеди и вдъхновение по "ТикТок" - социалната мрежа за споделяне на видеосъдържание, използвана често от младите палестинци да се подтикват взаимно в противопоставянето срещу израелци.

Много зависи от това как ще реши да действа "Хамас", продължава "Ню Йорк таймс". Докато контролираше Газа, тази радикална палестинска групировка не успя да постигне там някакъв забележим икономически напредък. А обстоятелството, че Палестинската власт отложи изборите, които "Хамас" вероятно щеше да спечели, означава, че групировката е блокирана. И какво да прави, като е блокирана? Изстрелва ракети по Израел. Но в понеделник направи нещо доста необичайно - прати ракети към Йерусалим в опит да поеме ръководството на бунтовете. Израел бомбардира Газа и според съобщенията там са загинали най-малко двайсетима палестинци. (По последни данни жертвите от снощи насам са най-малко 35).

Според "Ню Йорк таймс" възможни са два изхода от ситуацията. Тя да се успокои за три-четири дни, ако "Хамас", Израел, Египет, Йордания и Палестинската автономна власт установят, че е в техен интерес да наложат волята си върху улицата. Или да започне нова интифада, тоест улицата да наложи волята си над лидерите - трус, който ще разклати Израел, Газа, Западния бряг, Йордания, Египет и т.нар. Аврамови договори на Израел с ОАЕ и Бахрейн. А ако това се случи, изтеглете си "ТикТок", за да следите всичко в релно време, препоръчва авторът на коментара Томас Фрийдман, носител на три награди "Пулицър" и автор на седем книги, вкл. "От Бейрут до Йерусалим", отличена с Национална награда за книга.

Байдън не иска да бъде въвличан в израелско-палестинския проблем, но няма избор, гласи заглавието на коментар по същата тема във "Вашингтон пост". Вестникът отбелязва, че Джо Бадън има сериозни основания да се заеме с най-големите международни предизвикателства - Китай, Русия, Иран и трансграничните заплахи като кибертероризма и климатичните промени. Но реалностите - и такъв е случаят с Израел, налагат на новия президент на САЩ да отдели време, внимание и политически капитал за този наглед неуправляем проблем, което той би желал да избегне, подобно на редица други предишни обитатели на Белия дом.

Навярно САЩ не са в добра позиция, за да могат да помогнат за прекратяване на насилието, имайки предвид, че по време на предшественика на Байдън те загубиха статута си на справедлив посредник. А освен това сегашната администрация във Вашингтон няма на място свой посланик или специален пратеник. Така че е добре Байдън да назначи посланик и специален пратеник (който да действа преди утвърждаването на посланика) в Израел, препоръчва авторът на статията. Той цитира предупреждението на експерт от Института "Брукингс", че настоящата криза заплашва да отклони вниманието на администрацията от другите външнополитически цели, така че е необходима бърза и решителна намеса за бързо прекратяване на насилието.

Лондонският "Гардиън" се пита какво е породило това най-голямо от години насам насилие в Йерусалим. И изрежда: решението на 85-годишния лидер Махмуд Абас да отложи палестинските избори (каквито не е имало от 2006 г.); укрепването на израелската крайна десница след изборите в Израел през март; недоволство на палестинците, че през Рамазана израелската полиция не е позволявала традиционните за тях събирания след вечерна молитва на стъпалата към Стария град; увеличеното насилие по кварталите при споделяне на видеоклипове за това; демонстрацията на стотици крайнодесни евреи в края на април в Йерусалим с възгласи "Смърт на арабите" и сбиванията с палестинци.

Изданието припомня за очакваното в понеделник решение на израелски съд дали властите имат право да изгонят обитателите на арабския квартал "Шейх Джара" в Източен Йерусалим и да настанят в жилищата им еврейски заселници и че организираната същия ден демонстрация на еврейски националисти по случай завземането на града от Израел през 1967 г. Решението на съда бе отложено, а демонстрацията - пренасочена. Но ситуацията вече беше станала неудържима, констатира "Гардиън".

БТА