
Във Франция се случва нещо изключително рядко за страните от Европейския съюз и НАТО: военни - бивши и действащи - се намесват в политиката.
На 21 април 19 пенсионирани генерали, стотина старши офицери и около хиляда други военни от резерва публикуваха призив към президента Еманюел Макрон, правителството и парламентаристите "да защитят патриотизма". Министърката на отбраната Флоранс Парли реагира, като им припомни задължението да бъдат политически неутрални. В отговор на 9 май се появи ново писмо, този път от по-млади и по-младши по звания действащи военни, които не обявиха имената си, но защитиха предците си и отправиха същите като техните искания.
И двата призива са публикувани в ултраконсервативното дясно списание Valeurs Actuelles. То отвори втрото писмо за подписване от граждани и твърди, че досега на уебсайта му то има около 2 милиона посещения и под него са се подписали близо 250 000 души.
Редакцията на изданието създаде специалнo защитена платформа, където действащи военни могат да подписват втората позиция, като анонимността им бъде публично гарантирана. Според представител на управляващите тя е била подписана от около 2000 души от въоръжените сили, но редакцията отказва да потвърди броя им и не го е обявявала.
И в двете публикации военните критикуват остро управлението на страната, че допуска да бъдат поругавани нейните традиционни ценности и история и да се ширят беззаконие и омраза към всичко френско, особено в мюсюлманските общности.
В писмото си от 21 април генералите казват, че днешните антирасистки и деколонизаторски теории и защитата на коренните населения проправят пътя на "расова война".
"Те презират страната ни, нейните традиции, култура и искат да я разтурят, като отнемат миналото и историята ѝ", пишат военните.
Писмата предизвикаха политическа буря 11 месеца преди президентските избори във Франция, в които традиционно политиката към мигрантите и мюсюлманите, интеграцията и капсулирането им, "сепаратизмът" и тероризмът са централни и болезнени теми. Те са още повече такива заради добрата позиция в сондажите, от която кандидатката на крайната десница Марин Льо Пен тръгва към вота и заради отслабналата в пандемията подкрепа за либералния президент Еманюел Макрон.
Още по темата
- "Силният Тръмп" ще подчинява "слабите". Пропуснал е уроците отпреди 80 години
- Задава се трети вот на недоверие. Но партньорите не могат да се разберат нито кой да го внесе, нито за темата
- Метастазите на мутренския възход в България от последните над три десетилетия
- Европейците напускат X: Платформата губи 11 млн. от потребителите си в ЕС след придобиването от Мъск
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни