Политическо и деструктивно - така представляващият ВСС Боян Магдалинчев нарече тази сутрин пред бТВ поведението на Лозан Панов, който не подкрепи декларация срещу закриването на спецпрокуратурите и съдилищата (всъщност, освен Панов още 3-ма членове на Съвета не подкрепиха декларацията - двама принципно, а една - защото подобен документ няма смисъл и адресат, б.р.).
Един от аргументите на Панов на заседанието на Пленума в четвъртък бе, че въпросната декларация, която "сляпо следва" волята на прокуратурата (по думите му) е политическа. Панов всъщност бе сред привържениците - първо да се направи анализ на делата на спецпрокуратури и съдилища, какъвто от ВСС все пропускат да направят.
"Политическо е поведението на г-н Панов през целия му седемгодишен мандат, който изтича - отбеляза Магдалинчев. -
Да, неговите тези винаги са политически. Неговото поведение е деструктивно, никога не е било градивно в рамките на този Съвет и в предишния му състав. Той стои зад определени политически партии“, каза представляващият (квота на ГЕРБ в Съвета, б.р.).
Магдалинчев обясни, че ВСС очаква европейска подкрепа за независимостта на съдебната власт - пак в контекста срещу премахването на специализираните прокуратури и съдилища.
Той добави, че с новия правосъден министър Янаки Стоилов са постигнали разбирателство по съдържанието на документа (всъщност, както Клуб Z писа, Стоилов настояваше да се запише изрично и кога ще има функционален анализ, с който да се прецени ефективността на спецорганите, но това не се случи, б.р.).
„Дали тепърва ще се постигне това, което се целеше с този законопроект – ще се види във времето. То мина през правна комисия, но не стигна времето на 45-ото Народно събрание да се развият нещата, но политическите сили направиха изявление, че ще продължат да в тази посока“, заяви Магдалинчев.
(Клуб Z напомня - че макар и само идея, закриването на спецпрокуратури и съдилища доведе бурни реакции най-вече от прокуратурата и подчинените й следователи - включително и чрез декларации до европартньорите, посолствата, САЩ, Великобритания, ЕК, и пр.)
Представляващият ВСС заяви, че в законопроекта няма обективен анализ на работата на специлизираните съдебни органи. Той допълни, че в момента не може да каже каква част от делата в структурата са завършили с осъдителни присъди.
"10 г., откакто са създадени специализираните съд и прокуратура, но не означава, че делата там са с години“, посочи Магдалинчев и каза още, че не броят, а сложността на делата е определяща.
Според него, ако специализираните структури се закрият, ще се наложи рестарт на ключови дела.
Всъщност законопроектът предвижда делата да се гледат на окръжно ниво - където са били преди. И дума няма подсъдимите дас е освободят да си ходят вкъщи.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни