Европейският съюз съобщи късно снощи, че Великобритания е поискала тримесечно отлагане на въвеждането на някои търговски проверки след Брекзит, които са източник на напрежение между двете страни и на нестабилност за Северна Ирландия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Европейската комисия посочи, че Лондон е поискал отлагане до 30 септември на правилата, забраняващи транспорта на охладено месо и продукти като наденички от Англия, Шотландия и Уелс в Северна Ирландия. Регулацията трябваше да влезе в сила в края на юни.
ЕС заяви, че ще направи оценка на молбата. В изявление заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович посочи, че ще опита възможно най-скоро да се срещне с британския преговарящ Дейвид Фрост, за да обсъди искането в подробности.
Великобритания и ЕС водят спор около прилагането на споразумението за търговските им отношения след Брекзит за Северна Ирландия - единствената част от Обединеното кралство, която има граница с блока.
Споразумението за Брекзит предвижда да бъдат установени митнически и гранични проверки за някои стоки, транспортирани между Северна Ирландия и останалата част на Великобритания.
Разпоредбите имат за цел да запазят отворена границата на остров Ирландия - ключов елемент от мирния процес за Северна Ирландия. Според някои юнионисти в Северна Ирландия обаче това означава да се прокара граница през Ирландско море и да бъдат отслабени връзките на района с останалата част на Великобритания.
Лондон едностранно отложи въвеждането на някои проверки, заради което ЕС заплаши с юридически действия.
Двете страни преговарят в опит да разрешат спора, но според Фрост не е постигнат голям напредък.
В конфликта бе въвлечен дори президентът на САЩ Джо Байдън, който изрази притеснения от евентуален риск за мирното споразумение за Северна Ирландия.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни