Да ходиш по улицата и да ти се похапва... Всички се сблъскваме с това. И като други големи градове, и София стана хъб на десетки различни видове улична храна, макар да преобладават баничарници и дюнерджийници.
Дълги години уличната храна и „бързата“ храна бяха синоними на второ и трето качество. Вредно, мазно, безвкусно, с възможно най-евтините съставки. Допустимо само при наистина крайна нужда.
В последното десетилетие обаче дойде и друга „мода“ – изпипаната, малко по-скъпа, но много по-качествена „гурме“ улична храна. А в центъра ѝ застана бургерът – британско-американско кулинарно творение, следващо проста формула: печено месо, питка, пълнеж.
Репутацията на бургера също не бе пощадена от големите световни вериги за fast food, навлезли през 90-те и в началото на века. Дълго време тази храна бе в същия кюп като мазната баничка и още по-мазния дюнер.
Но само преди няколко години шепа бизнеси решиха да наложат нов стандарт - улична храна от високо качество. С тази амбиция се ражда и Street Chefs – първият класически food truck в столицата.
Кой изкарва „камиончето с храна“ на улицата?
През 2015 г. Димитър Добрев и Петко Цочев се занимават с друг бизнес – нищо общо с храната. Но двамата приятели и партньори обичат хубавото ядене, ценят добрата кухня и майсторското готвене. Идеята идва след кулинарен курс, на помощ се включва и готвачът Цветомир Николов, работил в топ-ресторанти по света.
„Искахме хобито да го разпространим до по-широк кръг, да можем да експериментираме кулинарно“, разказва Петко Цочев.
В ядрото на идеята им първият Street Chefs е просто класическо камионче за храна, в което да се предлагат вкусни бургери и стекове. Без претенции, лъскави маси и покривки. Николов разработва менюто, а Добрев и Цочев се хвърлят в осъществяването му.
Месото е началото на бургера
Street Chefs не се опитва да бъде луксозен ресторант, нито пък фастфууд за масите. В менюто няма излишни продукти, но едно е в ядрото на всичко и от него идва цялата магия – месото.
Във фургончетата няма въобще фризер.
„Работим изцяло с прясно българско месо от месодайни крави“, обяснява Цочев.
То заема и централно място – в бургери, наденички, шишчета, кебапчета, стекове. Но менюто на Street Chefs е много богато за нещо, което се побира на една страница. Има дърпано свинско месо, печено на бавен огън, сьомга, вегетариански бургер, който се счита сред един от малкото добри у нас, пуешки бургер.
Обичайните гарнитури – салати, добавки, сосове, но направени на едно ниво над обичайното. Хлябът е бриош, класика при бургерите.
Всичко това е на разположение на място, бързо, но не като на конвейер, или у дома. Разбира се, на съответната цена.
„Гурме“, „скъпарско“ или просто хубаво
Когато човек види първоначално цените на Street Chefs – и всъщност на всички подобни бургери в София, – те ще му се сторят малко високи. В съзнанието на българина „бургер“ е просто кръгъл сандвич за 1-2 лв. Хайде, с инфлацията – до 3 лв.
Но бургерът не е просто сандвич с голямо парче месо, салата, сос и голяма питка. Бургерът сам по себе си е почти предястие и ястие в едно (калорично със сигурност). А ценовият диапазон е напълно в рамките на такова ястие във всеки ресторант.
Бургерът не е и всекидневна храна, той е нещо специално, а бургер от Street Chefs е преживяване. Вкусният бургер, приготвен пред очите ти, е приключение, той повдига настроението, не е просто нещо, което да нагънеш на бърз ход – дори и да е на улицата.
Българите оценяват хубавото месо и много от тях разбират все повече от гурме кухня, потвърждават бизнесмените.
Скритите ефекти на пандемията
Общо 10 са вече фургоните на Street Chefs в София, и за късмет на собствениците им спецификата на бизнеса им е спестила почти целия локдаун. Като уличен бизнес, храната им е пригодена за вземане за вкъщи или ядене навън. И те са продължили да работят, разбира се, с повишени мерки за хигиена и безопасност, които продължават и досега.
До момента не са усетили сериозна разлика в покупателната способност на хората – или може би ентусиазмът на феновете им по време на пандемията е нараснал, когато поръчките като цяло се увеличиха.
Сега обаче, с облекчаването на мерките, се появява друг проблем при опита им да се разширят и да отворят заведения на нови локации.
„Сега ни удря в работната ръка. Много хора се преквалифицираха по време на пандемията и работниците не достигат“, разяснява Цочев.
Да правиш всекидневно идеално изпечени бургери, изисква добро обучение и усилена работа.
Разбира се, в Street Chefs напълно осъзнават, че са от късметлиите в COVID-ната година. Не може обаче да се отрече и гъвкавостта на бизнес модела им, който им позволява да работят и в пандемични условия.
Как се прави класическият бургер в Street Chefs? Вижте в 95 секунди!
---
Този материал е създаден по проекта „Малък бизнес, голям успех“ на Клуб Z. Ако имате интересни идеи за предприемчиви собственици, развиващи малък и среден бизнес у нас, можете да ни ги изпратите на имейл clubz@clubz.bg (в Subject/Тема напишете „Малък бизнес, голям успех“).
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни