Европа ще изпусне срока до края на тази година да постигне съгласие за данък върху финансовите сделки. За въвеждането му преговарят 11 страни от еврозоната в рамките на т. нар. механизъм за засилено сътрудничество. Те са Франция, Германия, Белгия, Австрия, Словения, Португалия, Гърция, Словакия, Италия, Испания и Естония.
Засиленото сътрудничество предполага най-малко девет от 28-те държави на ЕС да приемат общо за тях законодателство, което не обвързва останалите, но с тяхно съгласие. В случая тези 11 държави искат да обложат с данък от 0,1% всички сделки на финансовите пазари, за да накарат банките да върнат парите, които данъкоплатците изхарчиха, за да ги спасяват по време на кризата и за да увеличат собствените приходи на ЕС, т.е. тези, които той получава пряко извън вноските на държавите-членки.
Изброените държави обаче още не могат да се споразумеят къде да се облагат сделките - там, където се извършват, или там, където участниците в тях са регистрирани - и кои от различните видове финансови сделки да бъдат облагани с този данък.
"Имам съществени съмнения, че можем да имаме съгласие до края на годината", каза тази сутрин пред журналисти източник от италианското председателство на ЕС.
Въпросът е в дневния ред на Съвет на финансовите министри от ЕС утре в Брюксел, който, както обикновено ще бъде предшестван от заседание на финансовите министри от еврозоната.
В дневния ред е също инвестиционен фонд, обявен от Европейската комисия, който трябва да събере 315 милиарда евро от държавите-членки и частния бизнес за възстановяването на растежа в ЕС. Целева група е подготвила списък от 2 000 проекта с европейско значение за финансиране със средства на съюза.
"Фондът не е обвързан с работата, която е извършила целевата група", каза източникът. По думите му е рано да се каже кои от 2 000-те проекта ще се класират за финансиране от фонда, който трябва да заработи през юни догодина. "Трябва да видим регламентите, които Комисията ще сложи на масата", каза той за правната база на фонда, които Комисията трябва да разработи и предложи.
"Инвестиционният план ще трябва да се постави в по-широк контекст, дискусията утре ще бъде по по-общата икономическа ситуация в ЕС и за начина, по който този инвестиционен план ще бъде рамкиран".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни