![Нови правила в ЕС за пратките от Temu и Shein](/media/117/tyuy~2.l.webp)
Европейската комисия започна разследвания срещу китайските търговски гиганти на евтини стоки Temu и Shein. Причината - липса на правила за защита на потребителите, опасни стоки и фалшиви промоции.
Ще спре ли масовото пазаруване от китайските сайтове и ще бъде ли по-защитен европейският потребител, пита се днес в своя разработка бТВ.
Данните за миналата година са зашеметяващи – на територията на ЕС са получени над 4 милиарда и 600 милиона пратки с поръчки на ниска стойност. Това прави всеки ден по 12 милиона колета с евтини стоки за европейските граждани.
До този момент търговците не плащаха мита за пратки на стойност под 150 евро. Това обясняваше до голяма степен защо поръчките на европейските граждани пристигат разделени в различни пакети и без нито един от тях да достига границата от 150 евро.
Ако трябваше тези търговци да плащат мита за всички тези над 4 милиарда пратки, получени от европейските граждани, какви суми щеше да спечели Европа.
Новите правила на Европейската комисия имат за цел именно това – предложението е да падне границата от 150 евро и да се плаща мито дори и за пратка на по-ниска стойност.
![ЕС вдигна мерника и на Temu](/media/115/temu-3110_cr~1.s.webp)
Отделно от това Брюксел предлага да се плаща и митническа такса, която да финансира проверките на милиардите пакети, които влизат по този начин в Европа, тъй като според Брюксел огромна част от тези стоки са фалшиви и опасни.
Каква ще бъде таксата обаче тепърва предстои да се уточнява.
Припомняме, че Европейската комисия започна разследване срещу двете най-големи китайски компании на евтини стоки - Temu и Shein.
![ЕК разследва Temu за начините на продажби](/media/114/temu-3110_cr.s.webp)
През миналото лято ЕК е изпратила редица въпроси към Shein и сега Европа чака конкретни отговори. От компанията заявиха, че ще сътрудничат на разследването.
Разследване тече и срещу китайския гигант Temu още от октомври 2024 г. Освен същите аргументи и обвинения като към Shein, към Temu ЕК добавя и фалшиви промоции, както и фалшиви коментари за стоки.
![Кой е Колин Хуанг - собственик на Temu и най-богатият човек в Китай](/media/110/temu.s.webp)
Сега предстои ЕК да направи оценка как биха действали наистина едни по-строги правила, въведени на европейско равнище.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни