Южноамериканският вариант на новия коронавирус е силно заразен и по-устойчив на ваксините от оригиналния, който за първи път се появи в китайския град Ухан, предаде Ройтерс, като цитира изследване на японски учени.
С лабораторни експерименти изследователите от Токийския университет са открили три мутации в шиповидния протеин на варианта Ламбда, които правят вируса устойчив на антителата, образувани при поставянето на ваксина. Други две допълнителни мутации допринасят южноамериканската разновидност на новия коронавирус, изолирана за първи път в Перу и разпространяваща се в страните в Южна Америка, да бъде по-силно заразна.
Засега не е ясно дали южноамериканският вариант на COVID-19 е по-опасен от доминиращия сега по света Делта.
"Ламбда може да бъде потенциална заплаха за човешкото общество", е мнението на Кеи Сато от Токийския университет.
Световната здравна организация (СЗО) постави варианта Ламбда в групата на представляващите интерес разновидности на новия коронавирус, а не в категорията на тези, които будят тревога. Според японските учени това може да създаде впечатление, че южноамериканският вариант не е толкова опасен. Той обаче вече е установен в 30 държави и подобно на Делта е и по-заразен от базовия вирус.
Данните от изследването са публикувани в електронната библиотека bioRxiv.
БТА
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни