Още две области са вече в червената зона по заболеваемост, като цялата страна със средно стойности също скоро ще влезе в нея. Според служебния здравен министър Стойчо Кацаров обаче необходимост от мерки няма.
"Броят на болните не е толкова голям. Заразените не са толкова много. Няма драма в ситуацията, бъдете спокойни. Ако е необходимо да се прилагат мерки, те ще бъдат приложени. За момента това не се налага. Според оперативния план, който приехме, сме планирали разкриване на допълнителни легла. Разкриването на тези легла върви по него. И в София, и в страната нищо извънредно не се налага да се прави в момента", каза той в петък, цитиран от БНТ.
Новите две области в червената зона, т.е. със заболеваемост над 250 на 100 хил. души, са Пазарджик и Варна. Така почти половината страна мина прага от 250 заразени на 100 000 население. Във Варна са разпоредили увеличение на болничните легла до 500. На национално ниво заболеваемостта е 247.
26 детски COVID легла в София
От днес в столицата се разкриват 26 детски COVID легла, като 8 от тях са за бебета, а две за интензивно лечение. У нас вече функционират 39 от така наречените COVID зони към медицински или диагностично-консултативни центрове.
Това съобщи Кацаров, който посети COVID зоната в 12-о ДКЦ.
„Нашето желание е да осигурим възможност за лечение на пациентите с COVID-19, без да се налага да влизат в болница. Надявам се в рамките на една до две седмици да бъдат разкрити поне 150 такива зони в страната. Те ще бъдат равномерно разпределени географски, така че пациенти с COVID от цялата страна да имат възможност да получат клинични прегледи, лабораторни изследвания, да им бъдат направени рентгенови снимки и изписани безплатни лекарства“, посочи д-р Кацаров и уточни, че става въпрос за пациенти с леки или със средно тежки симптоми.
Според него така нямало "да се смесват потоците с другите пациенти, ще се намали натискът върху болниците".
Здравният министър каза още, че вероятно ще са необходими седем до десет дни преди да започне безплатното изписване на лекарства за пациентите с леки или със средно тежки симптоми.
„НЗОК досега е плащала само лекарства за лечение на хроничноболни за домашно лечение. За пръв път Касата започва да изплаща лекарства за болни с COVID на домашно лечение и това наложи изменение в няколко наредби,“ каза още министърът.
Всеки център ще получи подкрепа чрез осигуряване на апаратура, която да използва при лечението на COVID болни. Тя се осигурява от Министерството на здравеопазването, като за нея са заделени 10 млн. лв, добави той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни