През 2020 г. България е изнесла оръжие за 653 181 225 евро, сочат данни от годишния доклад на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към министъра на икономиката. Той бе одобрен на последното правителствено заседание и публикуван днес в информационната система за правна информация на МС. Докладът ще бъде представен и в Народното събрание.
Най-много оръжие и стоки за употреба в отбраната сме изнесли за Индия (99 434 296 евро), Азербайджан (76 584 529 евро), Уганда ( 62 151 819 евро), Алжир (60 937 587 евро), Турция (52 803 016 евро), Афганистан (22 658 593 евро), Обединените арабски емирства (22 245 625 евро), Саудитска Арабия (22 157 340 евро) и Полша (22 008 280 евро).
В рамките на тази статистика влиза всички бойни огнестрелни оръжия и боеприпасите за тях, бомби, торпеда, реактивни снаряди, ракети, средства за управление на огъня, военните сухопътни транспортни средства, редица химически или биологични токсични вещества и средства за защита от тях, радиоактивни материали с военно предназначение или използвани за борба с масовите безредици.
Междуведомствената комисия следи дали износът на военна продукция не нарушава някой от многото санкционни режими - на Съвета за сигурност на ООН, на Съвета на ЕС, на ОССЕ.
Въпреки стриктното спазване на санкциите, по време на последната ескалация на конфликта в Нагорни Карабах имаше обществена дискусия морално ли е да изнасяме толкова мното оръжие за едната страна в конфликта - Азербайджан, което се използва срещу другата страна - Армения, с която България поддържа също отлични двустранни отношение.
Друг получател на големи количества българско оръжие - индийската армия, е участник в друг активен военен конфликт - в Кашмир, който също ескалира в последно време.
Отделно от тези данни сме изнесли изделия с възможна двойна употреба за 16 472 648 евро. Това са например материали, които могат да бъдат използвани за изработването на химическо и биологично оръжие, както и технологии и продукти за бепилотно летене с възможно настройване за поразяване от въздуха.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни