Руският президент Владимир Путин и китайският лидер Си Цзинпин днес проведоха видеоконферентен разговор, на който обсъдиха двустранните отношения и международни въпроси, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. Срещата на високо равнище се проведе на фона на повишено напрежение между Москва и Запада заради струпването на руски войски близо до границата на Украйна.
Двамата обсъдили създаването на независима инфраструктура за обслужване на търговските операции между Москва и Пекин без участието на
трети страни. Това съобщи помощникът на руския лидер Юрий Ушаков, предаде "Коммерсант", цитиран от Фокус.
"Особено внимание беше обърнато на необходимостта от засилване на усилията за създаване на независима финансова инфраструктура за обслужване на търговските операции между Русия и Китай. Имаме предвид да създадем такава инфраструктура, която не може да бъде повлияна от трети страни", поясни Ушаков.
Според него Владимир Путин и Си Цзинпин са се изказали за увеличаване на дела на националните валути във взаимните разплащания, за разширяване на сътрудничеството, за да се осигури достъп на руски и китайски инвеститори до фондовите пазари. Ушаков не отговори на уточняващите въпроси на
журналистите дали е взето решение за създаване на такава система.
Във встъпителните си изявления Путин и Си похвалиха двустранните отношения между Русия и Китай и руският лидер ги определи като "истински образец за междудържавно сътрудничество през 21-ви век".
"Нов модел на сътрудничество беше формиран между нашите страни, основаващ се на принципи като ненамеса във вътрешните работи, уважаване на взаимните интереси, решителност за превръщане на общата ни граница в пояс на вечен мир и добросъседство", каза Путин.
Си каза, че руският президент изразява силна подкрепа за усилията на Китай "да защити ключови национални интереси и твърдо се противопоставя на опитите за забиване на клин" между двете държави. Аз високо оценявам това, добави китайският лидер.
Путин каза и че възнамерява да се срещне със Си в Пекин през февруари и да посети Зимните олимпийски игри през 2022 г. Договорихме се да проведем разговори и след това ще участваме в церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри, каза Путин.
През последните години Китай и Русия все повече съгласуват външните си политики, за да противостоят на господството на САЩ в международния икономически и политически ред. И двете държави са обект на санкции заради вътрешните им политики.
Санкциите срещу Китай бяха наложени заради нарушаване на правата на малцинствата, в частност мюсюлманите уйгури в Синцзян, и заради репресиите срещу продемократичното движение в Хонконг. Междувременно санкции бяха наложени и на Русия заради анексията на Кримския полуостров и отравянето и осъждането на затвор на опозиционния лидер Алексей Навални. Противоречия между Пекин и Вашингтон има и по въпроси, свързани с търговията, технологиите и китайските военни заплахи срещу Тайван, който Китай смята за своя територия.
Отношенията на Русия със САЩ се сринаха до най-ниското си ниво от края на Студената война, след като тя анексира Крим през 2014 г. и подкрепи сепаратистите в Източна Украйна. Напрежението се изостри през последните седмици, след като Москва струпа десетки хиляди военни близо до границата на Украйна - ход, който предизвика опасения в Украйна и Запада, че би могъл да предшества нова инвазия.
Москва отрича да има намерение да напада Украйна и на свой ред вини Украйна, че струпва свои войски в разкъсаната от военни действия източна част на страната. Руски служители твърдят, че Киев може да се опита да си върне контролираните от бунтовниците райони със сила и Путин оказва натиск върху Запада да му бъдат дадени юридически гаранции, че Украйна няма да бъде приета в НАТО и там няма да се разполагат натовски сили.
Си е казал на Путин, че разбира опасенията на Русия и подкрепя руската инициатива за получаване на юридически гаранции от Запада, след като Путин го е информирал за видеоконферентната си среща с президента на САЩ Джо Байдън, съобщи съветникът на Путин Юрий Ушаков, цитиран от Ройтерс.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни