Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархей открито се договаря с босненския сръбски лидер Милорад Додик за потенциално разцепване на Босна и Херцеговина.
Това се казва в открито писмо на група евродепутати. То е написано по инициатива на унгарката Каталин Че от либералната група „Обнови Европа“ (ОЕ).
With MEP colleagues, we call for an investigation into Commissioner Varhelyi’s alleged role assisting Milorad Dodik’s separatist escalation in Bosnia-Herzegovina.
— Katalin Cseh (@katka_cseh) January 12, 2022
The EU needs to stand firmly and credibly on the side of peace. People in BiH and beyond deserve clarity on this. pic.twitter.com/Ihj0nXMfE6
Вархей също е унгарец, но е от управляващата десноцентристка партия ФИДЕС на премиера Виктор Орбан. Писмото е подписано и от други унгарски евродепутати. Сред тях социалистката от български произход Клара Добрев, която бе сред възможните съперници на Орбан на парламентарните избори в страната през март.
Авторите на писмото се позовават на изтекъл в публичното пространство документ, подписан от постоянния представител на ЕС в Сараево Йохан Затлер. В него се твърди, че Вархей и Додик се споразумели за датата на специална сесия през ноември на парламента на Република Сръбска - една от двете съставни части на Босна и Херцеговина. Двамата се разбрали и за 6-месечен мораториум върху приемането на закон за едностранно излизане на Република Сръбска от държавните институции. Става дума за армията, съдебната и данъчната системи на страната.
„Излишно е да се казва, че представители на Комисията не могат да успокояват по такъв начин сепаратистки движения или да действат извън мандата си противно на официалната политика на ЕС към Западните Балкани. Ако безпристрастността и неутралитетът на Комисията бъдат поставени под въпрос, крехкият геополитически баланс ще бъде заплашен“, се казва в писмото.
По тази причина евродепутатите питат дали в ЕК смятат, че поведението на Оливер Вархей е било в съответствие с официалната политика на ЕС към Босна и Херцеговина.
„Можем ли да очакваме пълна вътрешна проверка, за да се установи дали действията му са съвместими ролята му на еврокомисар за добросъседството и разширяването? Каква е позицията на ЕК по отношение на териториалната цялост на Босна и Херцеговина и как тя смята да гарантира, че решенията на Дейтънското споразумение, което е подписано от ЕС, не се нарушават“, питат евродепутатите.
Те изтъкват също, че не всички страни от Общността спазват споразумението от 1995 г. И посочват, че настоящото унгарско правителство подкрепя стратегията на Милорад Додик. Това личао от подкрепата на Будапеща за Републиска Сръбска в размер на 100 милиона евро преди предстоящите парламентарни избори в Босна и Херцеговина.
Писмото е получено в Европейската комисия, отговори на журналистически въпрос говорителят й Ерик Мамер. След проучване ще бъде взето решение как да бъде отговорено.
Преди седмица говорителката на ЕК Набила Масрали заяви, че е бившата югославска република е заплашена да загуби значителна част от помощта на Европейския съюз, ако не предприеме мерки във връзка с политическата криза
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни