Капитанът на товарния кораб „Вера Су“, заседнал край бреговете на Камен бряг през септември 2021 година, получи наказание „лишаване от свобода” за срок от три години. Присъдата е условна и е с изпитателен срок 5 г., съобщават още от прокуратурата.
59-годишният Хайдар Ергюн ще трябва да заплати 3601 лева, което е половината от направените по делото разходи.
От съобщението на държавното обвинение става ясно, че с капитана на плавателния съд, който остана десетки дни край скалите до Камен бряг (от 20 сепетмври до 25 октомври, 2021 г.) прокуратурата е сключила споразумение.
Днес Окръжен съд-Добрич го одобри и така то влиза в сила веднага, тъй като има тежестта на окончателна присъда.
Ергюн е признал вината си и приел определеното му наказание, като се отказва от по-нататъшното разглеждане на делото по общия ред.
Ето какво още пише прокуратурата:
"Х.Е. беше привлечен към наказателна отговорност от Окръжна прокуратура – Добрич за това, че е допуснал плавателният съд да заседне, като така е причинил значителни повреди на чужд имот и е създал опасност за живота на другиго – престъпление по чл. 340, ал. 1 от НК, заедно с втория му помощник – капитан, който е бил на вахта в нощта на инцидента. Вторият капитан е освободен под парична гаранция от 2000 лева.
На 20 септември 2021 г. в акваторията на Черно море, в района между село Камен бряг и к.к. „Русалка“, корабът „VERA SU“, плаващ под панамски флаг, заседна край бреговете на местност „Яйлата“. В хода на разследването на случая е установено, че капитанът му допуснал превозното средство да плава с оперативно неработеща система за контрол на вахтения на мостика, а навигационната вахта на мостика през тъмната част на денонощието включвала единствено вахтен помощник-капитан без включен наблюдател. Това довело до засядането на „VERA SU“ и създало опасност за значително повреждане на чужд имот – кораб. Деянието е извършено с действие и при форма на вината евентуален умисъл."
Става ясно още, че срещу втория обвиняем по случая (явно - помощник капитанът Кемал Айхан) "ще бъде изготвен и внесен обвинителен акт".
Други две направления на разследването продължават, като са отделени в отделно досъдебно производство.
От прокуратурата съобщават още:
"Освен причините и обстоятелствата, при които е настъпила самата катастрофа, се работи за изяснява има ли замърсяване на морската вода и настъпили ли са щети за природата, както и дали действията на оправомощените държавни органи са били адекватни, навременни и правилни и налице ли е бездействие от страна на едно или повече длъжностни лица, което може да доведе до екологична катастрофа в местността Яйлата и региона."
Още по темата
- 3 см "прехвърчащи снежинки" и всичко блокира - туристическият бранш гневен на държавата
- Блинкън: Вашингтон е ангажиран да предотврати възраждането на "Ислямска държава"
- Според Доган всички имаме вина за Феномена. Призовава да му отнемем хранилките
- Надежда Йорданова: Продължаваме битката за законност и справедливост
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни