Руската валута се срина в рамките на вчерашния ден от нива малко над 76 рубли за един щатски долара към 80,97 рубли, като спадът продължава и в началото на днешната търговия към 80,80 рубли - най-ниско ниво за рублата от март 2020 г. Така руската валута отбеляза в понеделник една от най-драматичните си обезценки в рамите на ден от началото на коронавирусната пандемия. В същото време еврото поскъпва към 91,44 рубли, което е най-ниското ниво на руската валута от април 2021 г.
Това се случва, след като руският президент Путин нареди изпращането на военни сили в отцепилите се от Източна Украйна сепаратистки региони на Донцек и Луганск. Заповедта беше дадена само часове, след като държавният глава призна независимостта им. Всички това засилва страховете от неизбежна руска инвазия в Украйна и от налагането на тежки санкции на Русия от страна на Запада, предаде БНР.
САЩ вече наложиха санкции на двата отцепили се украински региона, като забраниха търговията на всякакви стоки с тях и подчертаха че тези мерки са отделни от санкциите, които Вашингтон и неговите съюзници са подготвили, ако Русия започне пълномащабна инвазия в Украйна.
Координираните санкции ще бъдат обявени по-късно във вторник. Възможните мерки могат да бъдат насочени към големи финансови институции, блокирайки достъпа на Русия до глобални електронни доставки или стъпки, предназначени да ограничат руските енергийни фирми.
Руската фондова борса също стартира днешната търговия със солиден спад, като деноминираният в долари индекс RTS пада с 6,5% до най-ниско ниво от ноември 2020 г., а номинираният в рубли индекс IMoex - с 4,6 на сто.
Поевтиняват и руските държавни облигации OFZ , които преди бяха популярни сред чуждестранните инвеститори благодарение на изгодната си доходност, което доведе до ръст на доходността на 10-годишните OFZ към най-високо нива от началото на 2016 година насам.
Централната банка на Русия заяви, че е готова да предприеме мерки за гарантиране на финансова стабилност, но без да направи допълнително уточнение.
Скок на цените на петрола
Петролът поскъпна чувствително в азиатската търговия днес. Сортът Брент от Северно море, който е референтен за Европа, се покачи с 1,5 на сто до 96,82 долара за барел, а американският лек суров петрол скочи с 3,22 сто до 94 долара, предаде Си Ен Би Си, цитирана от БТА.
И двата петролни сорта са близо до регистрираните преди две седмици максимуми от есента на 2014 г, като Брентът достигна 96,78 долара за барел, а американският петрол - 95,82 долара за барел.
Заплахата от мащабна война неизбежно тласка нагоре цените на петрола и природния газ, тъй като Русия е сред най-големите им производители и е основен доставчик на Европа, най-вече на синьо гориво.
Според Анди Лайпоу, президент на "Лайпоу ойл асошиейтс" (Lipow Oil Associates), ако кризата се задълбочи, петролът може да достигне цена от 110 долара за барел.
Същевременно руският министър на енергетиката Николай Шулгинов заяви в интервю за "Енерджи интелиджънс", цитирано от ТАСС, че за Русия оптималната цена на петрола е между 55 и 70 долара за барел.
Още по темата
- Украйна: Унищожихме руски команден пункт в Курска област със "Сторм Шадоу"
- Путин: Изстреляхме нов тип балистична ракета със среден обсег срещу Украйна
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Съдът в Хага vs. Нетаняху
- Борисов, Петков и Пеевски заедно наградени "за заслуги" от Украйна. Просто само последният се похвали
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни