"Уважаеми г-н Петков,
през годините има натрупан сериозен брой въпроси за начина, по който са инициирани, проведени и изпълнени големите енергийни проекти на територията на Република България и най-вече приключилите проекти за разширяване на газопреносната мрежа, които представляват продължение на проекта “Турски поток”. "
Така започва отвореното писмо на Антикорупционния фонд до премиера Кирил Петков, с което се настоява за пълна прозрачност на българската част по руските енергийни проекти.
Разследващата организация заявява, че остават огромни съмнения както за скрити геополитически цели, така и за директно корупционно влияние в тези проекти. Осветяването им като евентуален източник на стратегическо корупционно влияние е от особено значение за борбата с корупцията в България, пишат още от АКФ.
Споменаването на "Турски поток", който бившият премиер Бойко Борисов обичаше да нарича незнайно защо "Балкански поток" е неслучайно. Тръбата е транспортен коридор за руски газ към съюзниците на Москва от Белград и продължава към Унгария, позволявайки заобикалянето на Украйна. България участва в проекта със собствени пари и плати цели 3 млрд. лв. по груби сметки, без да има "кранче" към собствената си газопреносна мрежа, отказвайки се от предишните задължения за такси пренос, които "Газпром" плащаше. В същото време цели 12 години страната не завърши изграждането на интерконектора с Гърция, който довежда азерска газ до страната ни и представлява истинска диверсификация на доставките.
В своето писмо от днес от АКФ обобщават всички индикатори за корупционни практики и злоупотреби при изграждането на руските енергийни проекти у нас:
Директна политическа намеса с цел незаконно ускоряване на едни и забавяне на други конкурентни проекти;
- Непрозрачно формиране на консорциуми за изпълнение на строителните работи от овластени политически лица и посредници;
- Данни за директна монетарна корупция;
- Данни за купуване на “медийни” услуги под формата на договори за медийно обслужване;
- Изкупуване на скъпи парцели земя от частни собственици за целите на инфраструктурните проекти;
- Необосновано и неясно поскъпване на строителните дейности, в някои случаи до 400 % над първоначално обявените;
- Плащане на “целеви” допълнителни заплати на висшия мениджмънт в българската енергетика с цел директно купуване на влияние.
Именно и заради всички тези фактори, Кирил Петков е призован да представи публично документацията от всички протоколи от срещи на високо ниво между български официални власти и руската страна по темата изграждане на „Южен поток“ (2010-2014) и по-късно на продължението на “Турски поток” през България (от 2015 досега), включително и на тези с участие на президента на “Газпром” и на специални пратеници на президента на Русия.
Освен това - да освети и одитира цялата документация на “Южен поток България” АД от споразумението за неговото създаване до проведените тръжни процедури за строителството, с особен акцент на всички непривични разходи като придобиване на имоти, хонорари за услуги и договори за правно и медийно обслужване и прочие - като знаков пример за непрозрачно изпълнение на инфраструктурен проект.
Правителството е призовано и да публикува пътната карта или меморандума за развитие на газопреносната мрежа, подписан между „Газпром“ и българското министерство на енергетиката през 2017 година. Този документ се оказа “липсващ” според изявление на българския енергиен министър, което вече би трябвало да е предмет на институционална проверка на най-високо ниво.
АКФ иска и пбликуване на комуникацията между Република България и Европейската комисия по отношение на газопровода “Южен поток” и продължението на “Турски поток”.
И още:
Публикуване на кореспонденцията и договорите, включително тези за заеми, между Република България, от една страна, и “Газпром” и неговите дъщерни дружества, от друга, свързани с изграждането на газопроводите.
Проверка и разсекретяване на получените сигнали в ДАНС за корупционни практики по отношение на тези проекти и преглед на свършената работа по тях.
Публикуване на всички стенограми на Министерски съвет от 2010 година досега, в които са обсъждани тези проекти и са гласувани решения, свързани с тях.
"Уважаеми г-н Премиер,
Горните искания за публикуване на информация от висок обществен интерес не изчерпват всички проблемни корупционни точки в българската енергетика. Изпълнението им обаче ще бъде добро начало на прозрачност и пример за ясно поставяне на обществения интерес като основен приоритет на държавното управление.Корупцията в големите енергийни проекти не е мит, а реалност. Време е за прозрачност за случващото се в българската енергетика и можете да разчитате на нашата експертна помощ за постигането на тази цел. Всеки ден на продължаващо информационно затъмнение работи срещу интересите на българските граждани", завършва писмото на АКФ.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни