Главният прокурор Иван Гешев дойде в парламента за изслушване от правната комисия "по повод прилагането на закона и дейността на прокуратурата и разследващите органи". Депутатите от всички парламентарни групи имаха право да задават въпроси към Гешев.
Зам.-шефът на парламента Мирослав Иванов ("Продължаваме промяната") попита Гешев защо няма наказателно преследване за корупция по високите етажи на властта.
"Това не отговаря на истината, интересна политическа теза, не намира подкрепа в конкренти статистически данни. Не мога да си обясня защо задавате този въпрос. Ще ви отговоря с конкретни данни", каза Гешев.
Преди да отговори на въпроса обаче той изтъкна:
"Аз, освен всичко друго, съм и главен прокурор, имам и други задължения".
Коментарът му бе по повод факта, че е привикан на изслушване - възможност, която фигурира в правилника на парламента и е потвърдена с решение на Конституционния съд. След това Гешев започна да говори по други теми, преди да мине към въпроса.
"Наказателният ни кодекс е от 1968 г., той е неефективно оръжие в борбата с престъпността. Не може с неефективно оръжие да постигаш неефективни цели", каза Гешев по темата защо няма присъди за корупция.
Според него неправителствените организации, които твърдят, че няма присъди за корупция, грешат и това не отговаря на истината. Гешев не разполагал с информация каква методология използват тези организации.
Според Гешев 343-ма са осъдени, 38 са оправдани през миналата година за корупция. Той посочи, че е бил осъден и депутат от ГЕРБ.
"Вярно, с условна присъда", призна Гешев.
Той все пак не отрече факта, че в обществото има усещане, че това е недостатъчно. За пореден път изтъкна, че прокуратурата постига 97% осъдителни присъди.
"Единствен светъл лъч на нормалност".
Това казал на Гешев случаен човек на улицата по отношение на прокуратурата, обяви той на депутатите.
Главният прокурор изтъкна и че специализираната прокуратура, която бе закрита от парламента, също е образувала досъдебни производства включително срещу действащ министър и зам.-министър. Според Гешев закриването на специализираните съд и прокуратура можело да има ефект на амнистия, но за това държавното обвинение нямало как да носи отговорност. Специализираната прокуратура е разследвала 66 човека за корупция, по данни на Гешев.
"Борбата с корупцията е проблем на цялата държава. Прокуратурата не разкрива престъпления. Нямам спомен тази година МВР да е докладвало на прокуратурата установен от тях случай на корупция. Изпълнителната власт трябва да разкрива корупция по високите етажи на властта. Корупцията е във властта", сподели още размишления той.
Според него има "отказ на взаимодействие на МВР с прокуратурата", А двете институции били "скачени съдове".
В реплика Иванов посочи случаите за "кюлчета, апартаменти, пари в чували, 8 джуджета", по които няма никакво развитие.
"Тези скандали тлеят и обществото не може да намери отговор. Десетки са тези скандали за последните години. Търсим справедливост. Задължение на прокуратурата е да възлага на полицията.
Не ни трябват 120 тома, десетки случаи, трябва ни информация какво се случва с важните случаи, защо няма повдигнати обвинения и осъдителни присъди", каза Иванов.
Цветан Енчев (ДПС) и Бранимир Балачев (ГЕРБ) веднага упрекнаха Иванов, че нарушава добрия тон и се изказва от името на цялото общество.
"Не е работа на главния прокурор да участва в политически изяви. Голяма част от това, което казвате, просто не е вярно. Политически коментар беше това.
Да не се връщаме в детските си години и за приказки да си говорим - джуджета и други приказни герои", каза Гешев.
Крум Зарков (БСП) поиска да отговори на внушенията на Гешев, че депутатите нищо не разбират.
Дани Каназирева (ГЕРБ) също каза, че може да попита Гешев има ли опънат чадър на Кирил Петков по повод случаи като декларацията му за гражданство, меморандума с "Джемкорп" и др.
Зарков попита кога гражданите ще имат такова доверие в прокуратурата, че когато тя каже "тези снимки са истински" или "тези снимки са фалшиви", това няма да се подлага на съмнение. Той очевидно намекваше за прочутите снимки с кюлчетата в спалнята на Бойко Борисов. Зарков попита още кога Гешев ще признае, че и прокуратурата е виновна за нещо, а не само да прехвърля отговорността на други институции.
Гешев отговори, че много политици говорят колко е лоша прокуратурата и се надяват с това да си вдигнат рейтинга. Допълни, че знае какви са проблемите на прокуратурата.
"Сериозни хора, със сериозни възможности, които могат да ангажират сериозни адвокати и политически лица в тяхна защита".
Така Гешев отговори за 3-те процента неуспех на прокуратурата по отношение на осъдителни присъди. Според него това са делата с най-голям материален интерес и точно при тях дефектите на законодателството се усещат най-много.
"Доверието се изгражда от всички институции. Ние правим висчко възможно да сме максимално открити. За това някои политици внасят искане за отстранването ми.
Правим всичко възможно да изграждаме доверие в българската съдебна власт. Не може постоянно и необосновано да се атакува съдебната власт и да очакваме, че ще има огромно доверие в съдебната власт. Бих посочил и други институции с по-ниско доверие", каза още Гешев.
Зарков отговори, че българското законодателство, с всичките му несъвършенства е едно е също "и за малкия, и за големия". И е проблем на системата това, че хора с политически контакти се измъкват.
Атанас Славов ("Демократична България") изтъкна, че в годините на прехода се говори постоянно за проблеми на най-високо ниво в прокуратурата. Той цитира доклад на Антикорупционния фонд, в който името на Гешев се появява по няколко казуса, включително по повод Делян Пеевски и Илко Желязков, санкционирани по "Магнитски". Той каза, че прокуратурата е образувала проверки за тези две ица, но няма информация как са завършили тези проверки.
"В цялата славна групичка по "Магнитски" чуваме само за едното лице, за човека в Дубай. За другите нищо не чуваме", изтъкна Славов.
И изтъкна, че доверието ерозира, когато се поднася селективно информация и то само в едната посока. Славов посочи, че по едни производства прокуратурата публикува информация, а по други не се казва нищо.
"Законът "Магнитски" е политически и админстративен инстурмент. Не е задължитлено да води до наказатлено правен ефект", отговори Гешев.
Според него трябва да има нещо като европейски закон "Магнитски". Гешев каза, че вариантите за проверките срещу Пеевски и Желязков са два - или е образувано досъдебно производство, или има отказ. От думите му стана ясно, че той не е наясно какво точно е станао с тези проверки.
Няколко пъти депутатите поискаха от Гешев конкретен отговор.
"Аз нямам личен интерес към депутата Пеевски, за да проверявам специално някои депутати. Има десети преписки с обществен интерес. Едни интересуват едни, други - друго. Главният прокурор, за разлика от политиците, не може да со позволи личен интерес. Преписките са изпратени в специализираната прокураора. В реално време няма как да ви отговоря. Запитайте ме писмено, ще ви изпратя информация", каза Гешев.
И отноео не отговори конкретно на въпроса. Славов предложи комисията да поиска информация специално за тези две преписки. И допълни, че ако има образуване на производство срещу Пеевски то е щяло да има искане за сваляне на депутатския му имунитет. А такова искане няма.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни