"Според публичната информация, с която разполагам, БСП са били против да стана министър на отбраната.

"На 28 февруари министър-председателят Кирил Петков обяви моето име като единствена номинация, а не като опция. След това определени среди се активизираха, за да блокират моята номинация".

Това заяви пред Нова тв Тодор Тагарев. Той бе номиниран официално от премиера Кирил Петков като наследник на Стефан Янев, но в последния момент бе заменен от настоящия военен министър Драгомир Заков.

Тогава, както и до днес, премиерът не е обяснил какво наложи промяната в последния момент, но както Клуб Z писа - тя е била поискана от левицата с ултиматум за стабилността на правителството. На практика Тагарев е единственият атрикулирал това в публичното пространство.

"Имаме страна агресор, в лицето на Русия и страна жертва. В тази черно-бяла ситуация ние къде се намираме? Ние сме НАТО, но казваме, че няма да помогнем на жертвата. Това означава, че помагаме на агресора", посочи още той.

Според него конфликтът между Русия и Украйна е черно-бял, подобно на конфликта между Ирак и Кувейт в началото на 90-е години на XX в.

"Имаме агресор, който дори не си направи труда да измисли някакъв приемлив предтекст и страна жертва", допълни Тагарев.

Според него "Русия като по-голяма страна реши да сложи ръка на Украйна".

Тагарев изтъкна, че от страните в НАТО и ЕС само 3-4 не помагат на Украйна.

"Те станаха ли цели? Същото важи и за нас. Да престанем тези илюзиии, че имаме специални отношения с Русия. Тя официално ни обяви за враг", каза Тагарев.

Според него единственото, което можем да направим, е да поддържаме най-тясно взаимодействие с ЕС и НАТО и да не се поддаваме на руския натиск.

Тагарев изтъкна, че заради храбрите и геройски действия на украинските армия и народ, няма пряка опасност за сигурността на България.

Той изтъкна, че България е единствената страна, в която все още се води дебат трябва ли да окажем военна помощ на Украйна.

"Този дебат започна от висши места у нас и с него поддръжниците на руската агресия изнесоха своята отбрана на много предни позиции", коментира Тагарев.

И допълни:

"Не виждам съществена разлика между тезата на Стефан Янев и тази на президента Румен Радев, че България не трябва да се намесва в конфликта между Русия и Украйна. Те използваха дори една и съща фраза, за да обяснят, че България не трябва да дава военна помощ на Украйна. Не бих искал да спекулирам с това доколко думите им се дължат на пряко влияние".

Тагарев припомни, че дори неутрални страни оказват военна помощ за Украйна. Той изтъкна, че на Украйна са нужни зенитно-ракетни комплекси от типа C-300, с каквито ние разполагаме.

Тагарев добави, че в западни медии е било съобщено, че такива зенитни комплкси ще бъдта поискани от България и Словакия. Според него не е станало ясно защо от България не са били поискани - дали защото словашките са били достатъчни или защото "на нашите съюзници е била ясна нашата позиция".

"Когато на най-високо ниво българските държавни ръководители са казали, че няма да дадем, защо да го искат публично? Тези зенитни комплекси са несъвместими с НАТО. Словакия се освободи от тази 30 годишна съветска техника и получи нови. Ние продължаваме да служим за музей на съветска техника", каза Тагарев.

Според него ротата "Страйкър", която САЩ ще изпрати в България символ за Русия.

"България може да ви изглежда като Троянски кон, но САЩ е тук", поясни Тагарев.

Според него в Украйна руските войски "ядат бой и то много здраво".

"Не само ние трябва да сме благодарни на действията на Украйна, но и страни, които биха били по-приоритетни жертви - Молдова, Грузия, Армения. Русия е на практика изтощена, търси доброволци. Изпраща украинци срещу украинци да се бият", обясни Тагарев.

Според него една от целите на Путин е да осигури сухопътна връзка на руската федрация с Крим.

"На път е да я постигне, единствено Мариупол се държи. Но той е сринат. Ако Мариупол падне Путин ще постигне една по-малка цел. Възможно е да спре и да го представи като победа", коментира Тагарев.

Той допълни, че Путин е до стената и не се знае какво може да направи. Според него той може да бъде спрян само с целия комплекст от мерки. Тагарев изтъкна, че купуването на руски нефт и газ финансира агресията на Кремъл.

"Това не прилича на блицкриг, има война на изтощение, Русия има предимства. За Украйна шансът е да й помагаме, за да може да се защити", каза Тагарев.