"Във вторник Висшият съдебен съвет (ВСС) ще разгледа част от основанията, които представих за предсрочното освобождаване на главния прокурор Иван Гешев. Очаквам задълбочен дебат и членовете на ВСС да подходят професионално, отговорно и да разгледаме обективно и всестранно всички обстоятелства." Това каза министърът на правосъдието Надежда Йорданова (ДБ) в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.
За част от членовете на ВСС решението наистина ще е трудно, защото именно те са избрали сегашния главен прокурор, пренебрегвайки ясни сигнали, че той не отговаря на изискванията на Конституцията, подчерта тя.
Министър Йорданова, заяви, че ВСС ще разгледа и подобно предложение, внесено от Янаки Стоилов, както и законодателно изменение, което да въведе механизъм за разследване на главния прокурор в случаите, когато има данни за престъпление.
Според нея няма институционално противопоставяне между МВР и прокуратурата.
„Има министър на вътрешните работи, който задава въпроси и настоява да бъде свършена работата“, коментира тя.
Прокуратурата не е ефективна, категорична бе министър Йорданова.
„Аз на всяко заседание на Министерски съвет получавам въпроси от мои колеги, които казват: „Установихме поредица от нарушения, установихме поредица от злоупотреби. Папките са в прокуратурата и вече трети месец не правят нищо. Какво да направим оттук нататък?“
Според министър Йорданова събирането на мнозинство за промени в Конституцията е постижимо.
„Включително и в опозицията има депутати, които са отговорни и знаят какви обещания са поели към избирателите си и те включват съдебна реформа. Аз протягам ръка към всеки един депутат от българския парламент, включително и към опозицията, към всеки, който иска да изпълни ангажиментите си за съдебна реформа. Аз като министър ще положа всички усилия следващият Висш съдебен съвет да има по-добър състав и да отговаря на изискванията на институцията, както и да е отговорен към обществото“, заяви Йорданова.
Ако промените в Конституцията не минат и ВСС остане същия, ситуацията ще е трудна.
Тя отрече категорично да има обвързаност с усвояването на парите по Плана за възстановяване и устойчивост и вдигане на ветото за начало на преговорите на Северна Македония за присъединяване към Европейския съюз. „Изобщо не може да става дума за подобна обвързаност. Членовете на кабинета сътрудничим много активно с колегите от Република Северна Македония, но това не означава промяна на позицията на България. Тя е такава, каквато е определена от българското Народно събрание“, подчерта Йорданова.
Правосъдната министърка отказа да заяви дали според нея задържането на Николай Хаджигенов и Арман Бабикян след акцията им пред руското посолство представлява полицейски произвол.
Още по темата
- Избраникът на Тръмп за правосъден министър си оттегли кандидатурата
- След гонка и блъсната патрулка - полицаи задържаха наркодилъри
- Тръмп номинира за министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши, известен антиваксър
- Нула кандидати за нов председател на ВАС. Георги Чолаков остава "изпълняващ функциите"
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни