Европейският съюз да има право да нарежда задължително производство на стоки от първа необходимост, когато има проблем с тях. Това предвижда предложение на европейската комисия, което германският вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ публикува днес.
Във времена на война държавата иззема свободата на частните фирми и има право да им нарежда какво да произвеждат, за да не се допускат липси на стоки от първа необходимост. Такава военновременна икономика предвижда да има право да въвежда и Брюксел. Проект на предложение на Европейската комисия, с което централно ще може да се нарежда на частни фирми какво да произвеждат при сериозни кризи, бе публикуван в германския вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ и от агенция „Блумърг“ днес.
Според идеята на Брюксел ЕС ще има право да задължава частния бизнес първо да задоволява нуждите от стоки на страните-членки и тогава да изнася извън ЕС. В противен случай се предвиждат глоби. До такива мерки обаче може да се стигне само при извънредни обстоятелства. Европейската комисия предвижда да публикува предложението си в средата на септември. Девет страни членки – между тях Германия, Белгия и Нидерландия, са предупредили Брюксел, че подобни предложения надхвърлят правомощията на ЕС. Така нареченият „Инструмент за действия при кризи на вътрешния пазар“ е бил изготвен, след като в началото на пандемията десетки вериги на производство и доставки бяха прекъснати и се появи дефицит за различни стоки, най-вече във фармацевтиката. Документът се е опрял на съществуващия в САЩ закон за производство на военна защита.
Европейските чиновници аргументират изготвянето му с това, че заради пандемията и руската инвазия в Украйна е станало ясно, колко „крехък“ е вътрешният пазар и до каква степен зависи европейската икономика от него. При големи кризи тази зависимост може да предизвика рецесия и геополитическа нестабилност. „Необходимо е функционирането на вътрешния пазар да бъде подсигурено и в тежки времена“, се казва в документа.
Това не е първата такава идея на Европейската комисия. В началото на годината, когато бяха прекъснати веригите за производство и доставка на чипове, Брюксел предложи така нареченият Еврпейски закон за чиповете, с който производството им да се прехвърли обратно от Азия в Европа.
С новото предложение на ЕС страните-членки ще се задължават да имат запаси то определени стоки. Ако това не се случва, европейската комисия или мнозинство от 14 страни членки ще могат да принуждават съответната нарушителка да промени приоритетите в производството си.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни