Установено е, че разследваните четирима полицаи може и да са били били... Но друг човек. А Евгени Марчев очевидно е бит. Но от други четирима полица - неустановени.
И думите на самия пострадал: "Беше предвидимо, че в един момент прокуратурата ще си затвори очите."
Това стана ясно тази сутрин от разказа на Евгени Марчев - един от битите зад колоните на МС на 10 юли 2020 г., чийто случай придоби голяма публичност.
Както е известно, тогава протестите бяха срещу корупцията, правителството на ГЕРБ и главния прокурор, а кадри на издевателства, заснети от камера на МС, станаха публично достояние година по-късно - когато се смени властта.
Главният прокурор пък пусна туит тогава - че напълно подкрепя "законосъобразните действия на МВР срещу платени агитки на Черепа" - като при това говореше в трето лице - от името на цялата прокуратура (нещо, което към днешна дата е повод за искане на свалянето му, б.р.).
По думите на Марчев са го удряли четирима униформени, но понеже самоличността им не е изяснена, разследването трябва да бъде частично прекратено. Въпреки многобройните записи прокуратурата така и не могла да стигне до това - кои точно са нанесли ударите.
(Между другото, едната от прокурорките от Районна прокуратура, която прекратяваше дела срещу пострадали от полицейско насилие - Вероника Трифонова, междувременно бе избрана от ВСС за български европейски делегиран прокурор и ще работи за Лаура Кьовеши срещу "високата корупция" и престъпност с евофондове, б.р.).
Марчев разказва, че дълго време след побоя е имал проблеми с гърба, веднага е било установено и комоцио.
Адвокатът на пострадалия Полина Велчева обясни следната фактология:
- установени са общо 16 служители, които са били 8 лица;
- през 2021 година е повдигнато обвинение срещу четирима служители на реда, за които се е твърдяло, че са нанесли побой на клиента й;
- по-късно се оказва, че въпросните униформени са извършили такова нарушение, но не срещу Евгени Марчев;
- разследването се прекратява.
„Установи се, че клиентът ми е бил бит, но не може да се установи кои са били лицата, които са нанесли побоя”, допълни юристът и каза, че има съмнение прокуратурата умишлено да забавя хода на разследването.
Тя отбеляза, че материали от досъдебното производство на тях не са им предявявани, т.е. - те не са запознати. А виновниците, които са останали неустановени, фигурирали там само под номера - 6, 10, 11 и 13.
Това и означава актът на "частичното прекратяване" - прокурорът постановява, че за тези четирима няма доказателства, че са извършили това деяние. Както е известно, прокурорските прекратявания и откази от разследване не подлежат на контрол, освен от по-горния прокурор.
"Пише, че има видеоматериали, експертизи - но ние не сме ги гледали. Не знам по какъв начин не са установени лицата", казва адвокат Велчева.
Въпреки, че Марчем е разпитан като пострадал още през декември, 2020 г., никой не им дава информция за воденото от прокурора досъдебно производство.
Казали им само, че това - да обвинят въпросните 4-ма, за които е установено поне, че са били друг човек - е въпрос, който ще се решава в бъдеще.
Още по темата
- Сарафов не можел да провери централата на Пеевски. Заради ПП-ДБ
- "Моби Дик" - Европрокуратурата разби схема за ДДС измами за €520 млн. Има и българска следа
- Димо Алексиев остава под домашен арест. "Бях глупав и самонадеян", каза актьорът
- Арест за софиянеца, който наряза жена си с макетен нож. Жертвата поиска да го пуснат
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни