Организациите от Националното обединение за чист въздух „Дишай, България“ изпратиха опакован въздух от различни населени места до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и министър Росица Карамфилова по случай 7 септември - Международния ден на чистия въздух.
Това съобщиха от пресцентъра на обединението, цитирани от БТА.
Те напомнят за вредните газове и прах, които се налага да дишат жителите на българските градове и настояват за въвеждане на по-широки възможности за контрол и по-ефективни наказания за ограничаване на замърсяването в атмосферата. Пакетите – в буркан, в плик или в кутия – са окомплектовани със специална декларация, която напомня, че правото да дишаме и да живеем в здравословна среда е общовалидно.
Нашата страна е на едно от водещите места в света по починали заради мръсен въздух, посочват от „Дишай, България“. Според техните данни 60% от градското население диша наднормени нива на фини прахови частици.
Според организацията основните източници на замърсяване на въздуха в България са ТЕЦ-овете, използващи за горене въглища, биомаса и отпадъци, които освен регионално могат да имат и трансгранично въздействие; определени индустриални предприятия, непредприели необходимите мерки за пречистване; транспортът, който е целогодишен замърсител в градовете с интензивен трафик; отоплението в бита с дърва, въглища и понякога с отпадъци; практиките за горене на стърнища и самозапалването на сметища.
Национално обединение за чист въздух „Дишай, България“ събира заедно граждански сдружения с опит в борбата за по-чист въздух от Пловдив, Русе, Велико Търново, Перник, Девня, Благоевград, Димитровград, Павликени, Гълъбово и София.
За Международен ден на чистия въздух за синьо небе 7 септември e определен с решение на ООН от 2019 г.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни