След провала на плана за светкавична война и завземане на Киев руският президент Владимир Путин започна втора фаза на "специалната операция" в Украйна. Нейната цел е да "освободи" Донбас, т.е. преобладаващо рускоезичния индустриален регион на Украйна, който е ябълка на раздора между нея и Русия от осем години.
Стратегическата цел на Путин е да обяви победа във войната, която дотук е провал, и да си осигури по-силна преговорна позиция след евентуално примирие.
Тактическата е да обкръжи и да унищожи украинските сили, които сега защитават намиращата се под контрола на Киев част от региона.
Да спечели тази част от войната за руския президент е жизнено важно. Да не му позволят това е жизнено важно за украинците и за техните западни съюзници. Така че битката ще бъде наистина на живот и смърт.
Донбас беше първопричината Путин да започне войната. Три дни преди на 24 февруари да даде начало на т.нар. "специална операция", той призна за независими държави т.нар. Донецка народна република и Луганска народна република (ДНР и ЛНР), които с руска помощ се бяха отцепили от Украйна през пролетта на 2014 г.
По-късно той поясни, че е признал ДНР и ЛНР в рамките на целите Донецка и Луганска области в Източна Украйна, по-голямата част от които и сега се намират под контрола на Киев. Цел на сегашната "втора фаза" на "операцията" е тяхното "пълно освобождаване" от украинските "нацисти".
Ако и тук генералите на Путин се провалят както край Киев, това ще бъде съкрушително политическо поражение за президента. Той няма да има отговор на въпроса защо е водил тази война с огромни човешки и материални жертви. Мисията му на защитник на "руския свят" ще свърши с провал.
Оперативно-тактически Русия подготви "втората фаза", завземайки ивица от Южна Украйна, покриваща целия северен бряг на Азовско море, включваща важните промишлени и логистични центрове Херсон, Мелитопол и Мариупол и свързваща сепаратистките анклави около Донецк и Луганск с Крим.
Тази ивица лишава Украйна от важен за нея излаз на море. Заедно със завзетата от Русия зона около североизточния град Харков тя образува около Донбас дъга, която е очевидно, че руските сили ще се опитат да затворят като клещи от юг и от север върху украинските защитници на региона. Според различни военни анализатори точките на "затваряне" трябва да бъдат в градове като Славянск или Краматорск.
Свидетелства, че именно към това се стреми руското командване са придвижването и съсредоточаването на сили към Изюм, близо да Харков както и обстрелът и ограниченото настъпление в Запорожка област.
Според американски представители, цитирани от Си Ен Ен, Русия днес е съсредоточила в Източна Украйна 78 батальонни татически групи или около 75 000 войници. Предполага се, че това са предимно сили, изтеглени от районите около Киев и Чернигов, както и войски на ДНР и ЛНР, където тече насилствена мобилизация на мъжкото население. Москва все още има проблеми с доокомплектоването им, защото се смята, че те са загубили около 25 на сто от боеспособността си в предишната фаза на войната.
Миналия четвъртък САЩ обявиха пореден пакет от военна помощ за Украйна на стойност от 800 милиона долара. Президентът Джо Байдън изрично уточни, че помощта, която включва тежка артилерия, тактически дронове и боеприпаси, е предназначена да помогне на Киев да отрази новата руска офанзива в Донбас.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни