„Булгаргаз“ ЕАД ще подаде заявление за резервиране на капацитет до оператора на терминала за втечнен природен газ край Александруполис, Република Гърция - „Газтрейд“ С.А., за 5 300 000 MWh/година (500 млн. куб. м. на година) за период от 10 години, считано от годината на въвеждането в търговска експлоатация на терминала. Това е регламентирано в решение на служебния кабинет, одобрено на днешното му заседание, съобщиха от пресслужбата на служебния кабинет.
След разпределение на заявения капацитет или част от него, „Булгаргаз“ ЕАД ще проведе прозрачен и недискриминационен търг за доставка на втечнен природен газ (LNG) в рамките на общо резервирания капацитет на терминала за периода 2024 - 2034 г. при ценови условия, които да реферират към цените на общоприетите ликвидни газови хъбове в света.
С решението на служебния кабинет се цели продължаване на държавната политика за диверсификация на източниците на доставка на природен газ, посочват от пресслужбата.
В края на август изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева обяви, че дружеството ще участва на годишния търг през октомври за слотове за 2023 г.
По-рано днес министърът на енергетиката Росен Христов обяви, че на 1 октомври по интерконектора между България и Гърция ще потекат търговски количества природен газ.
Преди дни от „Булгаргаз“ обявиха, че прогнозната цена на природния газ за ноември е 278,83 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 142,56 евро за мегаватчас (EUR/MWh), изчислена по фиксинга на БНБ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни