След две години, в които грипът относително кротуваше заради противоепидемичните мерки покрай COVID, сега ще има доста осезателно завръщане, смятат експертите.

В сезона на "настинките", задаващ се грип и все така наличен COVID от Министерството на здравеопазването решиха да напомнят, че някои симпоми могат да изглежда еднакви или подобни и затова тестването е най-сигурният начин за разберете от какво боледувате и да вземете мерки, за да предпазите хора край вас.

Диагноза COVID-19 или сезонен грип може да бъде поставена единствено след лабораторно изследване, подчертават от МЗ.

И припомнят някои общоизвестни факти, които обаче нерядко забравяме:

Причинители и симптоми

.- Настинката, сезонният грип и COVID-19 са причинени от различни вируси.

- Най-честите причинители на настинка са риновирусите, но също така и други вируси като аденовируси, парагрипни вируси и др.

- Сезонният грип се причинява от грипни вируси тип А и тип В, а COVID-19 – от коронавируса SARS-CoV-2. Заразяването и при трите заболявания става по въздушно-капков път. Признаците на „обикновената настинка“ са основно: запушен нос, хрема, кашлица, дращене в гърлото, отпадналост и главоболие. Също така може да се появи и лека температура. Обикновено оплакванията отшумяват в рамките на 2-5 дни.

- Сезонният грип се характеризира с внезапна поява на оплаквания, в т.ч. висока температура, суха кашлица и болки в гърлото, много често придружени с главоболие и/или болки в мускулите и ставите, болки в очите. Усещането е за тежко боледуване и отпадналост. Най-честото усложнение е пневмонията. В редки случаи може да се стигне до възпаление на мозъка и/или на сърдечния мускул.

- Най-често срещаните симптоми на COVID-19 са: кашлица, болки в гърлото, болки в крайниците, обща слабост, повишена температура и главоболие. Възможни са и други признаци на заболяването като гадене, конюнктивит, подуване на лимфните възли и сънливост, загуба на обоняние. Инфекцията може да протече безсимптомно, но също така може да засегне белите дробове и други системи. Възможни са различни усложнения и тежки възпалителни реакции. Дългосрочните последици за здравето могат да се проявят седмици и дори месеци след COVID-19.

- Особено уязвими при заразяване както със сезонния грип, така и с коронавируса са възрастните хора и лицата с хронични заболявания. При тях рискът от тежко боледуване е значително по-висок и по тази причина е важно да се защитят, ваксинирайки се срещу сезонен грип и COVID-19.

Кога може да се ваксинираме за грип и кога за COVID-19?

Ваксините срещу грип и срещу COVID-19 могат да бъдат приложени едновременно, като не се поставят в една и съща ръка.

Ваксинацията срещу COVID-19:

За първична ваксинация в страната се прилагат оригиналните иРНК ваксини Comirnaty и Spikevax и векторната ваксина JCOVDEN.

Като бустерни дози се прилагат ЕДИНСТВЕНО адаптираните иРНК ваксини:

  • Comirnaty Original/Omicron BA.1;
  • Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1;
  • Comirnaty Original/Omicron BA.4-5.

Бустерна доза с адаптирана иРНК ваксина могат да получат всички желаещи да се имунизират граждани, навършили 12 г. със завършен ваксинационен курс или с поставена бустерна доза с оригинална иРНК ваксина (първи или втори бустер) преди повече от 3 месеца.

Ваксинацията срещу сезонния грип:

Гражданите, навършил 65 години, могат да получат безплатно грипна ваксина при своя общопрактикуващ лекар. За целта, в изпълнение на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип, за предстоящия грипен сезон, в България са доставени 190 хил. ваксини, чието разпределение към личните лекари се очаква да приключи до 14 октомври, петък.

Ваксините срещу COVID-19 и срещу сезонния грип предпазват от тежко боледуване, последващи усложнения за здравето и летален край.

Щамовете, срещу които са насочени противогрипните ваксините, през този сезон са:

  • A/Victoria/2570/2019 (h1n1);
  • A/Darwin/9/2021 (h3n2);
  • B/Australia/1359417/2021 ( b/ Victoria lineage);
  • B/Phuket/3073/2013 ( b/Yamagata lineage).

Противогрипни ваксини се предлагат и в аптечната мрежа, като тази година за аптеките са предвидени близо 110 хил. ваксини.