Ако не успее да състави кабинет, партия ГЕРБ е готова да подкрепи правителство и с друг мандат, включително и на "Продължаваме промяната", в името на стабилността на държавата и при условие, че програмата му съвпада с приоритетите, заложени в програмата за управление на ГЕРБ.
Това стана ясно от участието на бившия финансов министър и депутат от ГЕРБ Кирил Ананиев в ефира на БНТ. Той обаче направи уговорката, че ГЕРБ не би участвала в един Министерски съвет с "Продължаваме промяната" (ПП). Тоест, ако има подкрепа, то тя би следвало да е само парламентарна.
"Ако не се стигне дотам, че да създаде първата политическа сила правителство, тогава евентуално мандата минава на втората политическа сила. И ако тя наистина е готова в този труден момент да поеме отговорността да възстанови държавата в нормалния й ритъм, защо да не го подкрепим", заяви Ананиев.
Държавният бюджет за следващата година е най-важната тема, с която трябва да се захванат новите депутати в 48-ото Народно събрание, смята бюджетарят с над 30 бюджета зад гърба си през годините. Обединяващото между всички партии мнение е, че бюджет трябва да има, дори и да няма кабинет, посочи още.
Той допълни, че в петък парламентът ще изслуша служебния финансов министър Росица Велкова за изпълнението на бюджета за тази година и макрорамката за бюжет 2023. Според Ананиев на базата на данните, които изнесе Велкова ще започнат същинските разговори за план-сметката. Пропомняме, че Велкова изнесе данни с мрачната прогноза за финансов дефицит от над 11 милиарда лева след година нещо, което се отрича от предшественика й и съпредседател на ПП Асен Василев.
ГЕРБ ще настоява за балансиран бюджет, в който държавната подкрепа към хората и бизнеса да е таргетирана единствено към тези, които наистина имат нужда от помощ.
"Трябва да се управляват правилно публичните финанси и сме заложили в края на 4-годишния мандат да се върнем отново към Маастрихтските критерии. Не сме изоставили мерките за бизнеса и населението, защото знаем че тази зима и годината, която ни предстои, ще е много по-тежка от миналата година. Държавната подкрепа, обаче, трябва да е балансирана и разпределена във времето, така че да се върнем към устойчивостта на публичните финанси", каза финансистът.
Той упрекна ръководството на НАП, че не работи достатъчно за събирането на приходите в държавата. По негови сметки при толкова висока инфлация би трябвало в хазната да има още повече постъпления.
Според Кирил Ананиев България трябва да завърши 2022 година с по-нисък от заложения бюджетен дефицит. По думите му има мерки и инструменти, които могат да доведат до намаляване на дефицита.
"За следващата година вече трябва да се таргетират мерките, които са по отношение на бизнеса и населението. Така, че да не се стига до теглене на такъв огромен заем от 15 млрд. лева. Външните пазари, освен общата тенденция за затягане на финансирането от международните финансови институции - налице е голямо недоверие към управлението в България, особено през последните година, година и половина", заяви Кирил Ананиев от ГЕРБ.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни