Лаура Кьовеши е изразила в лична среща с българската правосъдна министърка Надежда Йорданова днес задоволство от предприетата законодателна инициатива "за подобряване на условията за работа на Европейските делегирани прокурори" у нас.
Очевидно е, че става въпрос за плана на правосъдното министерство - делегираните прокурори (които на хартия хем не са подчинени на Гешев, хем обаче всъщност остават БГ прокурори, б.р.) да се обособят в отделна структура, която да има независимо финансиране, сграда, отделен шеф и т.н.
Става ясно още, че в момента българските представители на Европрокуратурата, която на 1 юни навърши 1 година, рботят по 80 образувани производства.
След срещата от МП пишат и следното:
"Коментирана бе необходимостта от провеждане на избор за още български делегирани прокурори, тъй като действащите са доста натоварени."
Междувременно, правният сайт "Лекс" разкри нещо твърде любопитно - че след натиск от Люксембург главният прокурор Гешев ще инициира българските представители да станат дори 15. Той е "узрял" за идеята малко след като се върна от Люксембург, където беше проведена конференция по повод на първата година на Европейската прокуратура.
В момента те трябва да са 10, но са само 9, защото... никой не прояви интерес към последния тур от конкурса.
При промяна на бройката на българските "европейски делегирани прокурори" (ЕДП), ще трябва ВСС да проведе нов конкурс.
Ето и съобщението на МП:
Лаура Кьовеши изрази задоволство от законодателните стъпки за подобряване на условията за работа на Европейските делегирани прокурори в България
Министърът на правосъдието Надежда Йорданова обсъди с европейския прокурор Лаура Кьовеши промените в Закона за съдебната власт във връзка с подобряване на условията за работа на Европейските делегирани прокурори в България и осигуряване на финансова самостоятелност на Службата.
На двустранната среща, проведена днес в Люксембург, като положителна стъпка беше оценено разширяването на кръга на органите (прокурори от всички нива), които да правят предложения за прехвърляне на дела от компетентност на европейската прокуратура.
Коментирана бе необходимостта от провеждане на избор за още български делегирани прокурори, тъй като действащите са доста натоварени. В момента те работят активно по 80 образувани производства.
Обсъдени бяха и въпроси относно ефективното прилагане на Регламента за европейската прокуратура и евентуални бъдещи промени в Европейската правна рамка.
Лаура Кьовеши изрази задоволство от предприетите от българската страна стъпки и очакване те скоро да намерят решение с приемане на законодателството от Народното събрание.
По време на посещението си в Люксембург министър Йорданова разговаря и с председателя на Съда на ЕС Куун Ленартс. Те обсъдиха въпроси, свързани с делата по преюдициални запитвания и ролята на юриспруденцията на Съда.
Министър Йорданова запозна Куун Ленартс с реформата в България на програмата за юридическо образование на висшите учебни заведения по отношение задълбочаване на познанията по Европейско право и практиката на Съда на ЕС.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни