Парламентът прие на първо четене актуализация на бюджета на Националната здравно-осигурителна каса за тази година, внесена от Министерския съвет. "За" бяха 130 народни представители, 70  - "против" и 29 се въздържаха. По-рано в сряда приети бяха и промените в бюджета на Държавното обществено осигуряване, с които се регламентира увеличенито на пенсиите от първи юли и второ - от първи октомври. 

Не бе прието предложението на "Продължаваме промяната" срокът за внасяне на предложения между двете четения на актуализацията на бюджета на ДОО  и на НЗОК да бъде съкратен на пет, вместо стандартните седем дни.

Какво се променя?

Предвижда се ръст на здравноосигурителните приходи в общ размер на 111 800 000 лв. от трансфери за здравното осигуряване. Увеличението на приходите от здравноосигурителни вноски се дължи на нарастването на приходите от здравноосигурителни вноски за лицата, упражнили правото си на пенсия заради очаквания ръст на размерите на получаваните от тях пенсии, пише вносителят.

Заложени са средства за шест месеца в размер на 118 500 000 лв. за изплащане на допълнителни трудови възнаграждения на персонала на изпълнителите на болнична медицинска помощ за срока на обявена извънредна епидемична обстановка поради епидемично разпространение на заразна болест по Закона за здравето.

Парите се изплащат за сметка на трансфер от държавния бюджет, е записано в законопроекта. Тъй като действието на чл. 5 от Закона за бюджета на НЗОК за 2022 г. е ограничено със срока на извънредна епидемична обстановка и изтича след нейното отменяне, считано от 1 април 2022 г., отпада и основанието за изплащане на допълнителните възнаграждения на болничния персонал, в резултат на което очакваните икономии са в размер на 46 245 000 лв., се посочва още в него. Така нетното увеличение на приходи и трансфери е в размер на 65 555 000 лв.

Необходимите допълнителни средства за разходи за персонал са в размер на 4 000 000 лв. за 6-месечен период от юли до декември 2022 г. Средствата включват възнаграждения за заплати и осигурителни вноски за сметка на работодателя.

Предвиждат се 2 300 000 лв. за издръжка на административни дейности, свързани с процесите на договаряне, отпускане, заплащане, предоставяне и контрол на помощните средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хора с увреждания.

За други здравноосигурителни плащания за медицинска помощ, вкл. и за поставянето на ваксини срещу COVID-19, се предвиждат 10 000 000лв.

Скандалите

Най-тежкото противоборство днес в дебатите бе между бившия здравен министър на ГЕРБ Костадин Ангелов и медика в групата на БСП Георги Михайлов. Първият започна атаката си към правителството с обичайните теми - пълен провал в здравната политика. Михайлов не остана длъжен и припомни на Ангелов, че по негово време България бе лидер по смъртност от COVID.

Ангелов пък припомни последното искане на прокуратурата за отнемане на имунитета на Михайлов и за неговото твърдение от началото на пандемията, че не трябва да се носят маски.

Георги Свиленски от БСП подскочи от място и започна да крещи нещо на Ангелов. В този момент отнякъде се появи депутатът от ГЕРБ Маноил Манов и за секунди пред трибуната се образува спречкване. 

Въпреки виковете и заплахите, напрежението спадна бързо и актуалзиацията бе приета на първо четене.