България ще предложи да обучи 60 украински военни санитари.
Това стана ясно от думите на министъра на отбраната в служебното правителство Димитър Стоянов. Той говори след заседанието на Съвет „Външни работи (отбрана)“ в Брюксел.
Днес бе даден официално стартът на Мисията на ЕС за военна помощ за Украйна (EUMAM или МВПУ).
Стоянов предложил у нас през годината да има 4 модула с по 15 обучаеми за военни санитари. Служебният министър се съобразил с военната експертиза.
„Мисля, че имаме добри дсеспособности във Военномедицинската академия (ВМА) и ще ги използваме, за да помогнем на украинската страна“, каза той.
Решението за военна помощ от ЕС за Украйна е взето с пълен консенсус от страните членки, без нито една от тях да изрази резерви, уточни министърът в отговор на въпрос на Клуб Z.
Стоянов декларирал включването ни в мисията съгласно решенията на Народното събрание и Министерския съвет от миналата седмица. Страната ни ще участва със състав и предоставяне на оборудване за обучение на украинските въоръжени сили.
„Какво точно оборудване, не мога да коментирам, предстои изясняване. Надявам се до края на седмицата да бъде завършен анализът, а другата седмица да имаме решение на МС, за да предоставим информацията на парламента за вземане на информирано решение за предоставяне на оборудване както на мисията, така и на Украйна“, каза Стоянов.
Нидерландия не е в състояние да предостави на България самолети Ф-16, отговори министърът на отбраната на журналистически въпрос. Такъв отговор е даден още през юни в отговор на писмо от българска страна.
В момента обаче Нидерландия има готовност да обучи наши пилоти на Ф-16. Министър Стоянов е получил такова уверение от колежката си Кайса Олонгрен.
Колкото до МиГ-29, които са на въоръжение в нашата армия, се очаква първо да осигурим ресурс, за да се върнат в нормална летателна подготовка до края на 2023 г. Димитър Стоянов е скептичен, че ще можем да ги поддържаме след това.
За старта на Мисията за военна помощ за Украйна стана ясно още вчера, на Съвет „Външни работи“ с участието на външните министри от страните членки. Неин командир ще бъде френският вицеадмирал Ерве Блежан – шеф на силите на ЕС за военно планиране и провеждане на операции.
Съветът на ЕС одобри помощ в размер на 16 милиона евро за подпомагане на изграждането на способности на украинската армия от мисията. Помощта е в рамките на Европейския механизъм в подкрепа на мира (ЕМПМ).
Мисията е неизпълнителна и е с продължителност 24 месеца.
Още по темата
- Кметът на Москва се изпусна: 600 000 ранени във войната досега
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Наши партии - готови да служат на Путин, той напада Украйна на Коледа
- Папа Франциск: Станете поклонници на надеждата, заглушете звука на оръжията
- Русия изстреля 70 ракети към Украйна навръх Коледа, атакува енергийния сектор
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни