Трима американски официални представители съобщиха, че по първоначални данни ракетата, ударила Полша, е била изстреляна от украинските сили по приближаваща руска ракета, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Според тях това е станало на фона на вчерашния опустошителен ракетен залп, изстрелян от Русия по електроенергийната инфраструктура на Украйна.

Цитираните от Асошиейтед прес официални представители са пожелали да останат анонимни.

Тази оценка и изказванията на президента на САЩ Джо Байдън на срещата на върха на Г-20 в Индонезия се разминават с информацията, дадена снощи от високопоставен служител на американското разузнаване, който заяви пред Асошиейтед прес, че на полска територия са паднали руски ракети, отбелязва агенцията.

Съединените щати и техните партньори от НАТО разследват взрива, при който загинаха двама души в Полша, но първоначалната информация сочи, че той може да не е причинен от ракета, изстреляна от Русия, заяви по-рано американският президент Джо Байдън, цитиран от Ройтерс.

Байдън говори, след като световните лидери, които участват в срещата на Г-20 в Бали (Индонезия) проведоха извънредна среща заради смъртоносните експлозии в Полша, за които Украйна и полските власти заявиха, че са причинени от произведени в Русия ракети.

Запитан за твърденията, че взривът е свързан с Русия, Байдън каза:

"Има предварителна информация, която оспорва това. Не искам да говоря преди да проведем пълно разследване. Малко вероятно е, според траекторията, ракетата да е била изстреляна от Русия, но ще видим".

САЩ и страните от НАТО ще проведат пълно разследване преди да предприемат действия, каза Байдън.

Срещата беше свикана от президента на САЩ, след като двама души бяха убити при експлозия в село в Източна Полша, близо до границата с Украйна.

На срещата присъстваха лидерите на САЩ, Германия, Канада, Нидерландия, Япония, Испания, Италия, Франция и Обединеното кралство. Всички, с изключение на Япония, са страни членки на НАТО, както и Полша.

Ако Русия бъде посочена като виновник за взрива, може да се задейства принципа на НАТО за колективна отбрана, известен като член 5, според който нападение срещу един от членовете на западния алианс се счита за нападение срещу всички. Това би дало начало на обсъждането на потенциален военен отговор, отбелязва Ройтерс.

Полша заяви, че проверява дали е необходимо да поиска консултации съгласно член 4 от учредителния договор на НАТО, който позволява на членовете да повдигат за обсъждане в Северноатлантическия съвет всякакви въпроси, които будят загриженост, особено по отношение на сигурността.

Полша привика посланика на Русия във Варшава за обяснение, след като Москва отрече да е отговорна за инцидента в полското село.