Англия и САЩ са осминафиналисти от група В на Световното, след като биха съответно Уелс и Иран в последните мачове от карето.

“Трите лъва” вкараха три гола на “драконите” - след почивката, дело на Маркъс Рашфорд (2) и Фил Фоудън - 3:0, така заеха първото място в групата. Уелс остана последен с една точка.

По същото време САЩ измъкна 1:0 от Иран с гол на Кристиян Пулишич преди почивката, така зае второто място с 5 т., а персите останаха трети с 3 т. Двубоят бе пределно политизиран, като феновете на стадиона освиркаха химните на своите противници.

Поне на терена двата тима водиха чисто футболна битка и макар че имаше доста единоборства, съперничеството остана в рамките на спорта. Иранците пяха химна преди началото.

Краят бе инфарктен - иранците натиснаха своя опонент, направиха пропуски, имаха претенции за дузпа.

Така узнахме първите две осминафинални двойки: Англия - Сенегал и Нидерландия - САЩ. По-рано днес “лалетата” и африканците станаха първи и втори в гр. А.

Англия имаше трудности срещу един от британските си опоненти само до почивката. Тимът на Гарет Саутгейт, направил четири промени в титулярния си състав, като две от тях му спечелиха мача - Рашфорд и Фоудън, натисна от началото. В 10-ата минута нападателят на "Манчестър Юнайтед" бе изведен на чиста позиция, но не успя да преодолее вратаря.

Постепенно Уелс успя да се справи с набезите на съперника, но пък не съумя да стори нищо запомнящо се в атака.

След почивката развръзката дойде бързо. В 50-ата Англия получи свободен удар пред наказателното поле и Рашфорд заби хубав гол. След около две минути той отне топката на преса, Хари Кейн овладя и даде гениален пас на Фоудън за 2:0.

В 68-ата Рашфорд удвои актива си с майсторска индивидуална акция, а малко след това пропусна хеттрик. Англия пропусна да разгроми Уелс, но това едва ли има значение. След три мача пролича, че мястото на "драконите" не бе в Катар.

По-интересно бе на ст. "Ан Тумама", където геополитиката разпали ненужни страсти покрай мача САЩ - Иран. Двата отбора размениха по едно полувреме, но победителят е само един.

В 38-ата американците направиха брилянтна атака, Сержиньо Дест получи отличен пас и с глава намери Пулишич, който с риск от контузия откри. Малко след това резултатът можеше да стане 2:0.

След почивката Иран пое инициативата и имаше моменти, в които сериозно притискаше САЩ, но Пулишич и компания заслужено стигнаха до успеха, а и до втората фаза.