Комисията по енергетика в Народното събрание прие Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, внесен от Министерския съвет на 19 декември 2022 г., чрез който ще бъде закрито Държавно предприятие "Държавна петролна компания", предаде БТА.

Държавно предприятие "Държавна петролна компания" (ДП "ДПК") е с предмет на дейност създаване, съхраняване, опазване, обновяване и продажба на държавните резерви и военновременните запаси от нефт и нефтопродукти; създаване, съхраняване, обновяване и продажба на запаси от нефт и нефтопродукти, както и управление, поддръжка, експлоатация и изграждане на петролни бази за съхранение на резерви и запаси от нефт и нефтопродукти.

В мотивите на МС пише, че направените анализи сочат, че съществуването му е напълно необосновано от гледна точка на защитата на държавния интерес, обществения интерес, икономическата логика и защитата на конкурентния пазар на горивата в България. Според вносителите на законопроекта създаването на ДП "ДПК" не е обусловено от необходимост за удовлетворяване на конкретен обществен интерес, а участието на държавното предприятие на свободния пазар на горивата не е обусловено от идентифициран "провал" на пазара, който да налага държавна намеса.

Пазарът на горива в България оперира в условия на редица дефицити. Те обаче са концентрирани в областта на недостатъчно ефективния и ефикасен контрол, а не в аспекти, свързани с липсата на конкуренция, добавят от МС в мотивите на предложените промени. Поради тази причина участието на държавна компания на пазара на горива и плановете на ДП "ДПК" да изгражда и оперира бензиностанции са напълно необосновани от пазарна гледна точка.

"Реалистична икономическа ефективност също не може да бъде аргументирана поради факта, че навлизането на такъв тип пазар е съпроводено със сериозни пазарни бариери, за преодоляването на които държавната компания няма нито експертиза, нито човешки или финансов капитал. В условията на свободен пазар държавата никога няма да достигне необходимата мащабност и капацитет, за да бъде икономически ефективна при силно конкурентния пазар, в който оперират международни корпорации с многогодишен опит на глобално ниво", допълват от служебното правителство.

В този контекст амбициите за създаване на ДП "ДПК" с цел повлияване на пазара на горива на дребно не са икономически издържани и биха довели единствено до загуба на публични средства, изтъкват от МС. Същевременно в новосъздадената ДП "ДПК" са концентрирани значителни ресурси и правомощия за управлението на тези ресурси, без да са налице реципрочни механизми за контрол. Това се отнася за редица аспекти - част от основния предмет на дейност на предприятието. Закриването на предприятието няма да окаже влияние върху държавния бюджет, уточниха вносителите от МС. 

Припомняме, че идеята за създаването на такъв петролен държавен мастодонт дойде от бившите министри Владислав Горанов и Емил Караниколов. Според тяхната идея компанията трябваше да е със статут на държавно предприятие, а не на търговско дружество по смисъла на закона. Тоест - няма право да формира или да преразпределя печалба.

Предприятието също така нямаше да подлежи на приватизация - това бе изрично записано в проектозакона за промяна на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, чрез който се урежда статутът й.  Държавният мастодонт не може и да фалира - срещу него не може да се образува производство за несъстоятелност.

Освен да поеме грижата за запасите, бе предвидено и компанията да може да участва на пазара на горива на дребно с до 100 бензиностанции.