България не изпълнява условията за приемането на еврото.
Това се казва в доклада за конвергенцията, огласен днес от Европейската комисия. Той се отнася за шестте страни членки на ЕС, които не са част от еврозоната - България, Румъния, Унгария, Чехия, Полша и Швеция.
„В светлината на оценката на правната съвместимост и изпълнението на критериите за конвергенция и като се вземат предвид допълнителни фактори, свързани с икономическата интеграция и конвергенцията, Комисията смята, че България не изпълнява условията за приемането на еврото“, се казва в документа.
Българското законодателство може да се смята за съвместимо със задълженията за изпълнение по член 131 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). България не изпълнява само един от критериите – този за ценовата стабилност. Останалите три, които страната ни изпълнява, са за стабилни и устойчиви публични финанси, за стабилност на валутните курсове и за дългосрочни лихвени проценти.
Страната ни е единствената, която не изпълнява само едно от общо 4 изисквания и където в същото време законодателството може да се счита за съвместимо с правилата на икономическия и валутния съюз.
Общите заключения на доклада.
Швеция изпълнява критерия за ценова стабилност.
България и Швеция изпълняват критерия за публичните финанси. Очаква се Чехия да го изпълни въз основа на доклада на ЕК по член 126, алинея 3, от 19 юни
България, Чехия и Швеция изпълняват критерия за дългосрочните лихвени проценти.
България изпълнява критерия за стабилност на валутните курсове. Нито една от другите страни кандидатки за еврозоната не е част от т.нар. чакалня за еврото. Това е ERM II – Европейският валутен механизъм, в който една държава трябва да бъде най-малко две години преди въвеждането на единната валута.
Докладът на ЕК е допълнен и от този на Европейската централна банка (ЕЦБ) за конвергенцията, който също бe разпространен днес.
Какви са настроенията
България е на предпоследно място по процент на хората, които искат въвеждане на еврото. Това показва последното проучване на Евробарометър.
„За“ у нас са се изказали 49 на сто от респондентите, или малко по-малко от половината. Същият е процентът и в Чехия. Делът е по-нисък само в Полша – 47%.
Най-голяма подкрепа еврото има в Румъния (77%) и Унгария (76%). Швеция е по средата с 55 процента.
България е страната с най-висок дял на гражданите (71%) смятащи, че еврото ще бъде въведено до пет години.
Същевременно почти две трети – 64 на сто, у нас смятат, че въвеждането на еврото ще доведе до поскъпване. 44 процента са на мнение, че единната европейска валута ще има положителен ефект за страната ни.
Пътят на България към еврозоната
България се присъедини към ERM II през юли 2020 г. Това стана, след като тя изпълни предварителните ангажименти, които пое през 2018 г., когато изяви желание да влезе в „чакалнята“. Властите в София изпълниха и други ангажименти, поети след присъединяването към механизма. Те целят запазване на икономическата и финансовата стабилност и постигането на висока степен на устойчива икономическа конвергенция.
Намерението на България е да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 г. По-рано тази година председателят на Еврогрупата Паскал Донахю намекна, че страната ни може да въведе еврото по-късно през 2025 г. Експерти, цитирани от „Политико“, обаче смятат, че по-вероятна дата е 1 януари 2026 г. Причина са техническите затруднения при преминаването от националната валута към европейската по средата на годината.
Същевременно служебното правителство ще обсъди и гласува днес проект на Закон за въвеждане на еврото, съобщи БТА.
Това предвижда дневният ред на редовното седмично заседание.
Със законопроекта ще се регламентира процесът по въвеждането на еврото в България. След одобрението му от правителството той ще влезе за обсъждане в Народното събрание.
Брюксел: София може да поиска допълнителен доклад
Няма специфична дата за влизането на България в еврозоната, отговори на журналистически въпрос говорителката на ЕК Веерле Нойц.
“В днешния доклад отбелязахме, че България не изпълнява всички необходими изисквания за присъединяване към еврозоната. Ние обаче продължаваме да работим много конструктивно с България и приветстваме продължаващата от нейна страна амбиция да се присъедини към еврозоната веднага щом изпълни всички критерии. България също така може да поиска специален доклад, с който да се оцени изпълнението на критериите за конвергенция, когато реши, че ги е изпълнила“, допълни Нойц.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни