Привърженици на крайнодесния бивш президент Жаир Болсонаро нахлуха вчера в сградите на бразилския Национален конгрес, Върховния федерален съд и президентския дворец "Планалто", съобщиха световните агенции.

Подобно на щурма на американския Капитолий на 6 януари 2021 г. няколко хиляди привърженици на Болсонаро нахлуха в трите сгради само седмица след встъпването в длъжност на новия бразилски президент от левицата Луиз Инасио Лула да Силва.

Демонстрантите успяха да пробият кордоните за сигурност, влязоха в сградите, чупейки прозорците им и започнаха да извършват вандалски актове вътре.

Към този момент полицията си върна контрола над институциите, въпреки че голям брой демонстранти, отказващи да признаят избирането на Луиз Инасио Лула да Силва, остават в района на сградите на властта в бразилската столица

Лула да Силва, който е на власт от едва седмица, се сблъска с първата си голяма криза. Той осъди действията на поддръжниците на своя предшественик, наричайки ги "вандали" и "фанатични фашисти". Той разпореди силите на реда да минат под федерално командване, за да бъде възстановен редът в столицата.

Кадри на телевизия "Глобо нюз" показват как тълпи от привърженици на Болсонаро, много от тях с бразилски знамена, щурмуват сградата на Конгреса и чупят мебелировката вътре. Местни медии съобщават, че броят на демонстрантите е около 3000 души.

Малочислената охрана на опразнените в неделния ден административни сгради не успя да окаже ефективен отпор на щурмуващите тълпи. Много от привържениците на Болсонаро оспорват изборната победа на Лула да Силва на втория тур на президентските избори на 30 октомври.

В социалните мрежи могат да се видят видеоклипове, показващи повредени офиси на парламентаристи или демонстранти, стоящи върху седалките в заседателната зала на Сената.

Щетите изглеждат значителни в тези сгради, които са произведения на съвременната архитектура и са пълни с произведения на изкуството, посачва АФП.

Районът близо до площада на трите власти, където се срещат президентският дворец Планалто, Върховният съд и Конгресът, беше отцепен от властите, но привържениците на Болсонаро успяха да пробият кордоните за сигурност.

Полицията, която изглеждаше напълно неподготвена, се опита напразно да ги отблъсне със сълзотворен газ.

„Този ​​абсурден опит за налагане на воля със сила няма да надделее. Правителството на федералния окръг (Бразилия) ще изпрати подкрепления и силите, с които разполагаме, вече действат“, написа в Туитър министърът на правосъдието и обществената сигурност Флавио Дино.

Министърът разреши вчера разполагането на служители от Националните сили, специални полицейски сили, понякога изпращани в различни щати в случай на заплаха за реда и закона.

Болсонаро: Опустошаването и нахлуването в обществени сгради е в нарушение на правилата на воденето на мирни протести

Самият Болсонаро заяви в "Туитър", че "опустошаването и нахлуването в обществени сгради" е в нарушение на правилата на воденето на мирни протести, предаде Франс прес.

В друг туит Болсонаро, който се намира в САЩ, отхвърли "обвиненията без доказателство" на своя приемник Лула, който заяви, че реториката на неговия предшественик е насърчила "фашистките вандали", нахлули в сградите на властта в столицата Бразилия.

Партията на бившия президент също осъди действията на привържениците му, предаде ДПА.

"Днес е тъжен ден за бразилската нация", каза лидерът на Либералната партия Валдемар Коща Нето. "Днешните събития в Бразилия са срам за всички нас, те не представляват нашата партия, те не представляват Болсонаро", добави той.

Западът осъди щурма

Западни лидери разкритикуваха действията на стотици привърженици на бившия бразилски президент от крайната десница Жаир Болсонаро, които щурмуваха сградите на властта в Бразилия, и изразиха пълна подкрепа за настоящия държавен глава Луиз Инасио Лула да Силва, предаде Франс прес.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви в "Туитър", че осъжда категорично това нападение срещу Конгреса, президентския дворец и Върховния съд и застава зад "Лула да Силва, демократично избран от милиони бразилци след честни и свободни избори".

"Бразилската демокрация ще надделее над насилието и екстремизма", заяви на свой ред шефът на европейската дипломация Жозеп Борел. Председателката на Европарламента Роберта Мецола заяви, че е "дълбоко обезпокоена" и застава на страната на "всички легитимни и демократично избрани институции.

"Волята на бразилския народ и демократичните институции трябва да бъдат уважавани! Президентът Лула може да разчита на непоколебимата подкрепа на Франция", написа в "Туитър" френският президент Еманюел Макрон на френски и на португалски.

"Съединените щати осъждат всеки опит за подкопаване на демокрацията в Бразилия. Президентът Байдън следи ситуацията отблизо и нашата подкрепа за демократичните институции на Бразилия е твърда", написа в "Туитър" съветникът в Белия дом Джейк Съливан.