Изнесените от българската прокуратура данни за пране на руски пари и финансиране на тероризъм през Нексо /Nexo/ не намират потвърждение в публично известните санкционни списъци, установява проверка на разследващия сайт Bird. Тези списъци съдържат адресите на конкретни сметки в различни криптовалути, към които и от които е забранено да се правят преводи. Проверката на изданието установява, че в нито един от тях няма преводи от или към Nexo след обявяването на санкциите.
Руската връзка?
Най-напред прокуратурата съобщи за противозаконна дейност свързана с руската криптоборса Гарантекс /GARANTEX EUROPE OU/, на която са наложени санкции на 5 април 2022, NEXO е получила 23 транзакции веднага след налагането на санкциите, твърди родното обвинение.
Санкциите срещу GARANTEX EUROPE OU са видими на сайта на US Treasury:
https://home.treasury.gov/policy-issues/financial-sanctions/recent-actions/20220405
Санкционирани са три портфейла в различни криптовалути:
- XBT /Bitcoin/: 3Lpoy53K625zVeE47ZasiG5jGkAxJ27kh1
- ETH /Ethereum/: 0x7FF9cFad3877F21d41Da833E2F775dB0569eE3D9
- USDT /Tether/: 3E6ZCKRrsdPc35chA9Eftp1h3DLW18NFNV
Вижда се, че след датата на включването на Гарантекс в санкционния списък, 5 април 2022, транзакции от и към трите портфейла посочени от OFAC няма. Не само от Nexo, а изобщо няма.
https://etherscan.io/address/0x7ff9cfad3877f21d41da833e2f775db0569ee3d9
https://explorer.btc.com/btc/address/3Lpoy53K625zVeE47ZasiG5jGkAxJ27kh1
https://explorer.btc.com/btc/search/3E6ZCKRrsdPc35chA9Eftp1h3DLW18NFNV
Изключение прави една изходяща транзакция от санкционирания Ethereum адрес 0x7FF9cFad3877F21d41Da833E2F775dB0569eE3D9. Тя е от 28 май 2022 към адрес 0x71191c6199d5d5178822c5cc19fab83634929a5b, който се свързва с групата Finiko, а не с Nexo. Тази транзакция е на стойност около 45 долара.
Терористичната дейност
На пресконференцията след обиските в Nexo, прокурорите съобщиха превъзбудено, че са засечени и транзакции на лице от палестинската терористична организация „Хамас“ – Махмуд Мохамед Махмуд Айеш. Сигналът за тях дошъл от израелските служби.
Действително, израелските служби санкционират адреси на свързаното с Хамас лице на 30 юни 2021 г. както е видно от новините и от
официалното съобщение на сайта на израелското Национално бюро за борба с финансирането на тероризма.
Посочени са девет адреса на криптовалути, свързани с Айеш, оповестени публично на 1 юли 2021 г. От тях пет адреса са на криптовалути поддържани от Nexo: Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Litecoin и Tether. За тези пет адреса също не се виждат транзакции след датата на обявяването им от израелските правоохранителни органи:
Изключение прави Dogecoin адреса, на който са получени 15 dogecoin-а след обявяването на санкциите. Това е с равностойност под 1 долар.
Не е ясно дали тези 15 dogecoin са постъпили от портфейл, собственост на Nexo, но да се говори за финансиране на тероризъм с такава сума е силно преувеличено.
Преди тези адреси да бъдат публично обявени в санкционни списъци от САЩ и Израел не се е знаело чии са те и, че са свързани с незаконна дейност. Ето защо, дори да е имало транзакции от и към тях от адреси на Nexo, твърденията на обвинението, че има нарушения на санкции с умисъл, или по непредпазливост, лесно ще бъдат оборени в съда.
Вчера БЪРД изпрати запитване до пресофиса на прокуратурата за кои точно санкционирани криптоадреси става дума в твърденията за финансиране на тероризъм и пране на руски пари. Отговор не се получи до редакционното приключване на статията. Но така или иначе няма как Nexo да бъде държана отговорна за преводи към необявени в санкционни списъци адреси, ако такива съществуват и прокуратурата знае, че са свързани с руснаците или с Хамас.
Пазарна манипулация?
Ако Nexo е извършвала незаконна дейност, тя е по-скоро свързана с манипулиране на криптопазара. Това става ясно от изтекъл имейл на бившия съдружник в компанията Георги Шулев. Достоверността на този документ, публикуван в сайта Afera.bg, е била потвърдена от Бърд, пише изданието.
В текста, изпратен от Шулев на част от екипа на Nexo, има твърдения, че компанията стои зад сайта на Zeus Capital, който публикува очернящ анализ за проекта Chainlink. Според Шулев неговите съдружници Коста, Антони и Калин по този начин са извършили пазарна манипулация и злоупотреба с активи на клиенти. Прокуратурата обаче не беше словоохотлива по тази тема, която вълнува отдавна криптообщността.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни