"Няма кворум".
Това обяви председателстващият заседанието на парламента Йордан Цонев, разпускайки депутатите малко след 18 ч. днес, с което пак беше отложено гласуването на измененията в Наказателно-процесуалния кодекс. С тях, известно е, се предвижда въвеждане на ефективен механизъм за разследване на главния прокурор. Засега се предвижда дебатите и гласуването на първо четене по проектите да продължи утре, неясно кога. Очаква се поредното разместване в дневния ред, както се случи днес, когато точката за НПК от първа стана трета и разглеждането ѝ започна чак около 15 ч.
Изморени и от целодневния маратон, на който депутатите се подложиха, за да "доизбутат" някои проекти, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) преди очакваното разпускане на парламента другия петък, в залата се оказаха едва 76 от тях. Проверката на кворума бе поискана от самия Цонев (ДПС). Оказа се, освен доброволно тръгналите си от работа, голяма част от народните представители бяха и в комисия. И не са имали време да стигнат до зала при присъствената проверка с обявяването ѝ от зам.-председателя на НС.
Кой бе там и кой - не
От групата на ГЕРБ се регистрираха двама (от общо 67), От тази на "Продължаваме промяната" 25 души (от 53), от ДПС - един (при 36 народни представители), от "Възраждане" 21 (при 27), от БСП 12 (от 24), от ДБ 11 (при 20), от "Български възход" трима (от 12). В зала бе единственият независим депутат - Явор Божанков.
Това веднага доведе до критики към ПП и ДБ, които единствени настояват измененията да минат - защо не са били в зала, а са предпочели комисията за електронното управление, председателствана от Калина Константинова (ПП), на която се изслушваха представители на "Телус" относно модерацията във фейсбук. Самата комисия нямаше изобщо право да заседава - тъй като правилникът не разрешава заседания по време на пленарното такова.
Депутати от ГЕРБ и ДПС пък умишлено не се регистрираха.
В резюме: част си бяха отишли, част умишлено не се регистрираха, а друга - бяха на комисията на Константинова.
В този парламент, особено напоследък, комисии се провеждат набързо, в почивките, като трябва да приключат до края на почивката и депутатите да се върнат в пленарната зала. По този повод днес между ДБ и Цонев възникна по-рано през деня диалог - важи ли правилото и за работни групи, като Цонев посочи не.
Надпревара с времето
Иначе, очакването за измененията в НПК, като водещите проекти тук са на правосъдното министерство и на "Демократична България", е да минат на първо четене - колкото да се покаже воля за въвеждане на контрол над главния прокурор. Наскоро лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви "хубав, лош, подкрепихме го". Заявките и на други представители на партията са, че групата ще гласува със "за", въпреки че от формацията продължават да наричат проекта противоконституционен и да настояват за изменения в основния закон, не в НПК и въпреки че те забавиха разглеждането му в комисия на първо четене - с мотива "нека първо изслушаме Иван Гешев".
Кодексът обаче е в надпревара с времето. Обичайният срок за предложения в приетите на първо четене текстове преди второто, е 7 дни. Това означава след обявеното вече от президента разпускане на Народното събрание на 3 февруари. Може да се поиска съкращаване на срока - да е 3 дни, каквото се очаква да направят от ДБ. Това би дало време НПК да влезе в програмата за работа на депутатите идната седмица и да бъде окончателно гласуван. Също така обаче се очаква мнозинството, с гласовете на ГЕРБ да не подкрепи такива съкратени срокове. Мотивът - Кодексът има нужда от задълбочено обсъждане. А и от ГЕРБ днес не подкрепиха друго такова искане - по Закона за съдебната власт - също минал на първо четене, да се разгледа в комисия в рамките на три дни.
Крум Зарков: Докога?
"Някои хитруват, други се страхуват, трети казват "за", но мислят "против", демек лъжат. Взети заедно имат мнозинство в 48-мото Народно събрание и спират приемането на закона за разследване на главния прокурор. Милиони българи продължават да са заложници на триковете на няколко играчи и малодушието на подчинените им. Докога?"
Така реагира във фейсбук служебният правосъден министър Крум Зарков след като депутатите спряха работа заради липса на кворум.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни