Китайският техногигант Baidu планира да пусне своя версия на популярния изкуствен интелект ChatGPT през март, съобщи Engadget.
Инструментът, който още няма име, ще бъде първоначално имплементиран в търсачката на компанията, която замества Google в Поднебесната империя.
ChatGPT предизвика истински фурор в последните седмици. Освен, че може да води естествен разговор, изкуственият интелект е способен да създава сам всякакви текстове - от есета за училище и маркетингови материали, през научни и публицистични статии, до поеми и художествени разкази. Множество индустрии започват да имплементират чатът в работата си, като помощник или дори като основен "работник".
Очаквано и китайците искат да влязат в новия сектор, като според "Блумбърг" Baidu инвестира милиони в своята система "Ърни" през последните няколко години, и тя ще е основата на техния конкурент на ChatGPT.
Чат-ботовете с изкуствен интелект имат потенциала да заместят един ден адвокати, учители, писатели, програмисти - но засега инструментите са с много недостатъци и условности и са по-скоро полезни помощници. В света на изкуството пък други програми на същия принцип създават изображения на базата на писмено описание и според анализатори наистина заплашват работата на много илюстратори и графични дизайнери.
Наскоро Microsoft обяви, че ще инвестира сериозна сума в OpenAI, създателят на ChatGPT - според различни източници сумата достига 10 млрд. долара.
Google също разработва своя версия на чатбота, защото се притеснява, че Microsoft ще направи своята търсачка Bing много по-ефективна с помощта на чатбота.
Още по темата
- Google инцидентно разкри Jarvis - новия AI асистент, който взима контрол над компютъра
- Пентагонът проучва как да интегрира AI в управлението на ядреното оръжие
- "Кой е кандидат за президент?", "Отказа ли се Джо Байдън?" - какво търсеха американците в изборния ден
- AI харчи толкова много ток, че скоро ще глътне 5% от общото потребление в Европа
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни