Общите доходи на българските домакинства се увеличават през четвъртото тримесечие на 2022 г. с 19,1% спрямо същия период година по-рано при малко по-силно нарастване на разходите с 19,9%. Това показват резултатите от последното проучване на Националния статистически институт.
Средно на едно лице общият доход нараства през периода октомври - декември 2022 г. с 19,1% спрямо същото тримесечие на 2021 г., достигайки 2426 лева, като в същото време общите разходи се увеличават с 19,9% до 2259 лева.
Най-висок относителен дял през четвъртото тримесечие на настоящата година имат доходите от работна заплата (52,2%), следвани от доходите от пенсии (35,6%) и тези от самостоятелна заетост (4,6%). Спрямо последното тримесечие на 2021 г. относителният дял на дохода от работна заплата намалява с 3,5 процентни пункта, делът на доходите от пенсии нараства с 4,3 пункта, а от самостоятелна заетост намалява с 0,3 на сто.
В номинално изражение доходите от работна заплата нарастват през четвъртото тримесечие до 1135 лева от 1267 лева година по-рано (повишение с 11,7%), доходите от пенсии се увеличават рязко до 865 от 637 лева (скок с 35,8%), тези от самостоятелна заетост нарастват до 111 от 100 лева (повишение с 10,7%), а доходите от социални обезщетения и помощи се увеличават до 51 от 46 лева (повишение с 11,0%).
Що се отнася до разходите - те скачат с още по-висок темп. Средно на лице от домакинства в периода октомври-декември този скок е равен на 19,9% прямо същия период година по-рано, достигайки 2259 лева.
Най-голям относителен дял през третото тримесечие отново заемат разходите за храна и безалкохолни напитки (31,2%), следвани от жилищните разходи (17,7%), за данъци и социални осигуровки (11,8%) и за транспорт и съобщения (11,2%).
Относителният дял на разходите за храна и безалкохолни напитки нараства с 1,9 процентни пункта спрямо четвъртото тримесечие на 2021 г., делът на разходите за жилище намалява с 1,5 пункта, на разходите за свободно време, културен отдих и образование се повишава с 0,8 процентни пункта, докато делът на разходите за данъци и социални осигуровки намалява с 0,8 процентни пункта.
Още по темата
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: ГЕРБ и ДБ - в синхрон, ще тестват депутатите, Шолц е аут
- "Сигурността е скъпа". Как МВР защитава над 50-процентния ръст на заплатите в сектора
- Кафето - с рекорден връх на цените за последните 50 години
- Увеличените пари на полицаи и военни идват за сметка на данъчна амнистия и по-висока осигурителна тежест
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни