Електронната платформа за подаване на заявления за гласуване извън страната ще заработи до края на седмицата, съобщи Цветозар Томов, говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК), на брифинг за медиите днес, цитиран от БТА.
Той припомни, че крайният срок за подаване на заявления за гласуване зад граница е 7 март.
От понеделник ЦИК ще започне да приема документи за регистрация на наблюдатели за вота на 2 април, добави говорителят на ЦИК Росица Матева.
Тя припомни, че вчера изтече срокът за регистрация на партии и коалиции за вота през април, като ЦИК е регистрирала 16 партии и 7 коалиции. Има три отказа за регистрация – на две партии и една коалиция, за участие в тези избори. По думите ѝ основната причина е, че подписката с избирателите или не отговаря на изискванията, или е недостатъчна като брой избиратели.
Очакваме още три подписки да се върнат от ГД ГРАО, тъй като пет от решенията бяха взети при неприключила проверка, заяви Матева. Тя обясни, че за две от партиите проверката е минала успешно и тяхната регистрация остава, а за останалите три проверката все още се чака.
Матева припомни, че до 17:00 ч. на 25 февруари партии и коалиции могат да подават заявление за напускане на състава на вече регистрирана в ЦИК коалиция и за приемане на нови партии в регистрирана коалиция.
Тя посочи, че от утре започва регистрацията на кандидатските листи във всички Районни избирателни комисии (РИК), като крайният срок е 17:00 ч. на 28 февруари.
По думите ѝ крайният срок за регистрация на инициативни комитети в РИК е до 20 февруари.
Общинските администрации ще обявят до 20 февруари на интернет страниците си и на определените за това места предварителните избирателни списъци, каза още Матева.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова посочи, че няма забавяне в организацията на изборите и всички решения на комисията се взимат в предвидените срокове.
Разчитаме в следващите дни да имаме яснота по отношение на ангажираността на държавните органи в изборния процес, съобразно правомощията, които им е възложил законодателят и задълженията, които имат те в този процес, заяви Нейкова и обясни, че организационно-техническата подготовка е ангажимент на Министерския съвет, техническото осигуряване на видеонаблюдение в реално време и видеозаснемането е възложено на министъра на електронното управление, гласуването извън страната е ангажимент на министъра на външните работи, доставката на специализираната хартия за бюлетините за машинно гласуване е възложена на печатницата на БНБ.
Още по темата
- Парламентът забързва спирането на избора на Сарафов. Депутатите ще дават проба за алкохол и наркотици
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: След 20 дни - в Шенген, евроатлантиците - горди, копейките - изплашени
- Окончателно – и парламентът в Хага ни пуска в Шенген по суша
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: ново гласуване, стар резултат
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни