В България се водят 143 разследвания по съмнения за измами с бюджета на ЕС за общо 492,6 милиона евро.
Това се казва в огласения днес доклад на Европейската прокуратура за 2022 г.
През миналата година са започнати 101 от тези проверки, свързани с разходи за 176,3 милиона евро. Проверките по повод измами с ДДС са за щети в размер на 2,6 милиона евро.
По искане на Европейската прокуратура е бил наложен запор на имущество за 6,5 милиона евро. Повдигнато е едно обвинение, 11 случая са приключени без последици, 25 са предадени на съд, 19 случая са обединени.
Проверките се водят по 204 сигнала, получени от българските власти. 36 от тях са по данни от частни лица. 9 са дошли от институции на ЕС.
По едно от делата се очаква решение. По едно е произнесена първоинстанционна присъда. Едно съдебно решение е обжалвано. По едно се води дело на втора инстанция. Едно решение е окончателно.
Най-често – в 94 случая, се разследват измами със средства, изплатени по случаи, несвързани с обществени поръчки. На второ място са обществените поръчки (45). 16 случая са за предполагаема корупция. 11 са за злоупотреби.
Най-често се разглеждат случаи, свързани със земеделието (42), регионалното развитие (25) и други програми на ЕС (22).
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни