Държавата може да разследва за това дали има или няма картел при хранителните стоки чрез Комисията за защита на конкуренцията. Вместо това обаче "различни чиновници ходят да гледат етикети".

Това коментира пред БНР икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

"Може КЗК да го поръча на други институции, които имат възможност да направят подобен анализ", каза още Ганев.

И допълни:

"Търговските вериги продават около 30-35% от млечните продукти и яйцата. Всичко останало е в малки квартални, във фирмени магазини, пазари. Има много различни начини за продажби на дребно. Голямата верига обикновено концентрира 30-40% от всички продажби. Повече от половината е по други канали".

Според Ганев казусът дали някои производства не са твърде концентрирани, дали няма нелоялни търговски практики или картелни споразумения, които са отвъд магазина, е много интересен.

Ганев изтъкна, че специално при млечните продукти има история на директните взаимоотношения - производителят да търси достъп до клиентите. Според него това е въпрос на действие, политика и търговски нюх на самите производители.

"Липсата на български стоки в големите вериги опира и до готовността на българския производител да осигурява количества и стабилност. Ако имаме множество малки производители, които не могат да захранят всички вериги, очевидно трябва да се търси по-гъвкаво решение.

Има много производители, които не могат да го изпълнят, затова се коментира такъв тип – фермерски пазар пред самата верига. Алтернативата е да развият такива канали за директен достъп до своите потребители, включително онлайн", обясни Ганев.

Той призна, че политическия хаос, в който се намираме, е част от проблема. Според него анонсираният от правителството таван на надценките за някои храни ще се случи много трудно.

"Едно е да се осъществява мониторинг при превишаване на някаква надценка, друго – да се тръгва директно към забрана, Към момента, отново по подобие на производителите, които невинаги успяват да покрият високите изисквания, за да захранват всички вериги, по същия навик чиновниците правят дребните чиновнически неща", каза още Ганев.

Според него инфлацията върви към успокояване и предстои да излезем от двуцифрените нива. Успокоението в цените на храните обаче няма да бъде толкова бързо.

Въпросът за еврозоната виси и политически, заяви Ганев.

"Инфлацията ще ни бъде проблем по принцип, независимо дали влизаме тази, следващата или след две години. Това се знае от 20 години – че най-трудно ще изпълним инфлационния критерий. И с други показатели ще имаме проблеми – с бюджетния дефицит. Трябва доста внимаваме и с бюджета да не издъним някой друг показател отвъд инфлацията.

Другото е да видим дали политически остава този консенсус за еврото. Ако посоката остане политически към еврото – рано или късно ще си изпълним показателите", каза още Ганев.