Свързаният с войната икономически спад и новите заеми доведоха до нарастване на държавния дълг на Украйна до почти 80% от брутния вътрешен продукт (БВП) през миналата година, съобщи ДПА.

По-конкретно, държавният дълг, както и дългът, гарантиран от държавата, е нараснал от 48,9% в предвоенната 2021 г. до 78,5%, съобщи министерството на финансите в Киев в Туитър.

Въпреки извънредните условия на войната Украйна изглежда по-добре по отношение на публичния си дълг от ред държави в ЕС и в еврозоната.

Така например публичният дълг на Гърция продължава да бъде близо 180 на сто от БВП, а този на Италия - над 140 на сто БВП. За Португалия съотношението е 120 процента от БВП, близо до него е това на Испания и Франция, а белгийското е малко над 100 процента. Средно за еврозоната то е 93 на сто, а за ЕС като цяло - 85,1 на сто, показват данните на Евростат, статистическото бюро на Европейския съюз.

Причината за набъбването на публичните дългове на европейските страни е усиленото харчене от страна на правителствата по време на пандемията и в първата година на войната, наложено от международната икономическа и финансова конюнктура. Но тези условия се отнасят и за Украйна.

Киев обачу се ползва от щедра финансова, икономическа, хуманитарна и военна помощ от държавите от Европейския съюз и Г-7.

Прекият държавен дълг на Украйна в страната и в чужбина е нараснал от 86,6 млрд. долара до 101,6 млрд. долара, добави ведомството. 

В същото време обаче украинската икономика претърпя огромен срив след пълномащабната руска инвазия миналата година. 

БВП на Украйна сега се оценява от министерството на еквивалента на около 161 млрд. долара за цялата 2022 г., което е приблизително сравнимо с БВП на германския град Хамбург.

В Европейския съюз, съгласно т.нар. критерии от Маастрихт, за стабилно се смята ниво на публичния дълг, когато представлява не повече от 60% от брутния вътрешен продукт (БВП).

Украйна се бори срещу руската инвазия от почти 14 месеца с помощта на огромна финансова и военна западна помощ. 

Почти 20% от украинската територия, включително Кримския полуостров, който беше анексиран от Русия при първоначалното нахлуване през 2014 г., в момента са окупирани от руски войски, посочва ДПА, цитирана от БТА.