Британски учен е измислил синтетичен алкохол, който не причинява махмурлук, пише в. "Дейли Телеграф". Професор Дейвид Нът, който е невропсихофармаколог в Imperial College в Лондон, е разработил субстанцията "alcosynth", която имитира ефекта от консумацията на спиртни напитки и дори напиване, но на следващата сутрин няма неприятни симптоми като гадене и главоболие.
Веществото "alcosynth" е подобно на диазепама, който се използва при нервни разстройства и лечение на алкохолизъм, но за разлика от него не предизвиква зависимост. Новото "алкохолно хапче" не уврежда и черния дроб, така както няколко чаши водка или уиски.
Професор Нът е разработил и "трезвено хапче", което нарича “chaperone”. То подтиска действието на алкохола и не ви позволява да се напиете, независимо от приетите количества.
Откритията му са посрещнати с недоверие от научните среди във Великобритания, защото през 2009 г. той е уволнен от Националната здравна служба заради публикация, в която твърди, че ездата е по-опасна от екзстазито.
Въпреки проблемите в кариерата, изследователят е убеден, че е открил революционни препарати, които ще помогнат за по-доброто здраве на хората. Проф. Нът посочва, че алкохолът се консумира изключтелно лекомислено и рисковете от него доста често са подценявани.
"Трезвеното хапче" на британския учен не е първото по рода си. Още от 80-те години на 20-ти се правят опити за производство на лекарства, които неутрализират алкохола или отказват хората от употребата му. Проблемът с повечето, е че имат твърде много неприятни странични ефекти. Наскоро датската фармацевтична компания Lundbeck пусна в продажба Selincro, медикамент, който намалява желанието за консумация на алкохол.
Професор Нът признава, че синтезирането на подобни на алкохол субстанции и лекарства, които го обезвреждат, е доста крайно и звучи налудничаво, но по думите му е "голяма стъпка в медицината и фармацията". Като пример той посочва навлизането и употребата на електронни цигари, които заместват истинското тютюнопушене.
Говорител на Търговската камара за виното и спиртните напитки във Великобритания обаче заявява, че тези лекарства няма да бъдат приети добре от Европейския съюз и най-вероятно ще бъдат забранени заради възможни нежелани странични ефекти.
"Производителите на напитки трябва да разгледат това като естествен етап в развитието на техните продукти, което в крайна сметка ще им помогнат да се избегнат вредите, които алкохолът причинява на клиентите им", коментира проф. Нът.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни