Протестни действия на зърнопроизводители в центъра на София с тежка техника днес не се очакват.
Следобед протестиращите могат да предприемат поход, ако дотогава исканията им не бъдат изпълнени.
Под контрола на полицията обаче земеделската техника ще бъде разположена и остава на обособено за целта място – в района на Долни Богров, съобщиха от МВР.
Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, заяви пред бТВ, че компромис винаги може да бъде постигнат, ако има желание.
"Важното е каквото и да се предложи то да гарантира рентабилността и производството на български суровини. За нас, като български производители, е важно да има гаранция, защото сега такава няма. Днес се събираме тук, около Долни Богров. Още в ранния следобед може да предприемем поход към София. Може да е без машините, тъй като ще има друг протест и няма как да ги вкараме (Днес се очаква работници от въгледобивния сектор да излязат на протест в центъра на столицата - бел. ред.)", добави той.
„Аз нямам луксозни коли и луксозни яхти. На европейска субсидия съм разчитал преди 10 години, когато купихме комбайн. Всичко останало е на лизинг“, обясни производителят Станислав Стоянов.
Протестът ще се премести пред сградата на Министерския съвет, веднага след като приключи шествието на работещите във въгледобивния сектор от КТ "Подкрепа" и КНСБ. Това обявиха зърнопроизводители по-късно пред сградата на Столичната община. Те обявиха, че имат разрешение в малките часове на деня утре да вкарат тежка техника в центъра на София.
Посрещнаха земеделския министър с излято мляко по шосето
В ранния следобед при протестиращите пристигна земеделският министър Кирил Вътев. Те го посрещнаха с излято прясно мляко на шосето при Долни Богров.
Движението за кратко беше спряно. Земеделците обясниха, че с акцията показват какво става с българското мляко, след като внасяме украинско. Символично на пътя бяха изхвърлени също малини и ябълки.
Това е втори ден от протеста на земеделските производители след отмяната на забраната за внос на украинско зърно след 15 септември, гласувана от Народното събрание преди дни. Вчера се проведоха протести в цялата страна. Блокада имаше на повече от 40 важни пътни точки и гранични пунктове.
Земеделците настояват да бъде спрян вносът от Украйна не само на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица, но и на мляко, месо и мед. Също и незабавно да бъде изплатена държавната помощ на тези, чиито площи са пропаднали напълно.
Досега те са отказали две срещи в Министерския съвет. Днес обаче късния следобед те все пак отидоха да разговорат с премиера Николай Денков. Той се видя с тях след срещата си с протестиращите енергетици и миньори.
Властите вчера заявиха, че част от исканията на протестиращите ще бъдат удовлетворени.
Още по темата
- И таксиметровите шофьори - на протест днес
- Протест в София: служители от градския транспорт блокираха автобуси и тролеи пред гараж "Земляне"
- "Сигурността е скъпа". Как МВР защитава над 50-процентния ръст на заплатите в сектора
- "Неговата бухалка Сарафов поръча един обикновен човек - шофьор." ПП на протест заради сътрудник на Асен Василев
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни