Поредна причина за протести на възмутени граждани дойде днес с новината, че Софийският градски съд е изменил мярката на Петър Тодоров. Той блъсна и уби 15-годишно момче на "зебра", на 2 септември м.г. на ул. Гурко", буквално на метри от сградата на МВР.

Припомняме думите на зам.-градския прокурор Иво Илиев оттогава.

"Може би (скоростта на движение) е в рамките на 80 км в час, няма никакъв спирачен път, на оживено кръстовище. Пътната обстановка не предполага движение с висока скорост (на мястото ограничението е 30, а Тодоров в крайна сметка се оказа, че се е движил с 88 км/ч, б.р. на Клуб Z).

Не на последно място  след употреба на алкохол, като експертизата сочи 2 промила алкохол".

Тодоров правеше опити да излезе поне под домашен арест - втората по тежест мярка, още през есента, но тогава съдът му отказа. Причината е, че не бе изтекъл срокът, който се приема за "разумен" за задържане под стража. При престъпления по непредпазливост (каквито априори се приемат престъпленията по транспорта) той е едва два месеца. След това задържаните масово осъждат държавата.

Макар, че Тодоров засега е обвинен в убийство при евентуален умисъл - разумният срок тогава е 8 месеца, а при особено тежки случаи - двойно.

Конкретно тази арестант е прекарал зад решетките 5 месеца, напомня съдът. Но приема, че няма опасност да се укрие.

Прави впечатление, че на 1 февруари, след като СГС е изменил мярката на младия мъж в "домашен арест" с проследяващо устройство, прокуратурата дори не е протестирала пред апелативната инстанция - най-вероятно именно по горепосочените причини. Така определението е влязло в сила.

Съдът пише по повод целите на мярката "задържане под стража":

"Сред тези цели не са удовлетворяване на обществени нагласи, преодоляване усещането за липса на справедливост у обществото, чрез драстично ограничаване правата на лице, все още единствено заподозряно в извършване на престъпление.“

Днес от СГС разпространиха основните мотиви за това произнасяне:

„Настоящият съдебен състав приема, че по отношение на обвиняемия Петър Тодоров не е налице реална опасност от укриване. Това е така предвид обстоятелството, че същият е лице с установена самоличност, местоживеене, със семейни и социални връзки, които го задържат трайно на територията на Република България. Спрямо обвиняемия Петър Тодоров и към настоящия момент съдът приема да е налице опасност от извършване на престъпление...

... Предвид изтеклия срок на задържане на Тодоров, който е в значителен размер от 5 месеца, единствено на характеристиките на престъпната дейност и на обществената опасност на деянието, е недопустимо да бъде обосновавано продължаване на задържането, на което и да е обвиняемо лице. От една страна това е така предвид обстоятелството, че подобно процесуално решение е допустимо единствено при първоначално определяне на мярката за неотклонение и в кратък срок след нейното първоначално постановяване, а от друга страна, и предвид това, че изтеклият срок на задържане всякога аргументира извод за намалена степен на опасност от извършване на престъпление на задържаното лице, освен ако такъв извод не се опровергава от събрани и приложени по делото доказателства. Настоящият случай не е такъв....

... Към настоящия момент мярката за неотклонение „задържане под стража“ вече се явява несъответна (непропорционална) за постигане целите, визирани в чл. 57 НПК. Необходимо е да бъде посочено и обстоятелството, че всяка мярка за неотклонение, включително и „задържането под стража“, е насочена към постигане на конкретно определени и законоустановени цели. Сред тези цели не са удовлетворяване на обществени нагласи, преодоляване усещането за липса на справедливост у обществото, чрез драстично ограничаване правата на лице,все още единствено заподозряно в извършване на престъпление.“