Напук на всички зложелатели програмата за безплатно саниране на панелките върви и ще бъде супер успешна. Това стана ясно от обясненията на строителната министърка Лиляна Павлова по време на днешния парламентарен контрол, който се превърна в мини дискусия на тема саниране.

По националната програма за енергийна ефективност за по-малко от 3 седмици има регистрирани над 750 сдружения на собственици. Сключени са 36 договори с общини, а 22 са вече сключените договори с Българската банка за развитие за финансиране. Въпреки острите критики, въпреки лютите закани, аз ви благодаря, че помагате програмата да стигне до всички, защото лоша реклама няма, каза тя.

Павлова посочи, че програмата ще има огромен икономически ефект, тъй като в страната имало над 5800 производители на дограма, а отделно повече от 2500 фирми щели да се включат в превръщането на панелките в приятни и енергийноефективни места за живеене.

В блоковете, които ще се санират живеят около 3 милиона български граждани, които ще живеят в по-уютни жилища и ще плащат по-малки сметки за отопление. Нека направим половината сега, с кампанията - чашата е наполовина пълна, нека направим така, че да я продължим догодина, пожела от парламентарната трибуна Павлова. 

Тя припомни, че още през 2005 г. е решено санирането да започне в най-големите градове и само с панелните сгради. 

Ние обаче сме толерантни и позволихме да се санира във всички 265 общини. Още 2005 г. е пресметнато, че за програмата са нужни 4 млрд. лв. Ние осигуряваме 1 млрд. лева, а с европейското финансиране имаме общо 1.4 млрд. лв., с които ще покрием около 40% от сградите, каза Павлова.

Според нея темата за саниране на жилищните блокове е актуална и важна и се радва на огромен интерес от обществото. Павлова определи като демагогия критиките на опозицията, че чрез програмата ГЕРБ купува гласове за местните избори.

Избрахме програмата да финансира на първо блоковете с минимум 36 апартамента, за да започнем от най-тежко засегнатите и стари сгради, добави министърката. Тя обясни, че санираните по Програмата на ООН за развитие панелни блокове в Смолян са намалили разходите си за отопление с близо 65%.

Силен интерес към програмата за саниране има в почти всички градове. Единственото биещо на очи изключение е София. Парадоксално в града с най-голям брой панелки се оказало най-трудно на собствениците да се организират и да предприемат действия за включване в програмата, обясниха пред Клуб Z от строителното министерство.