Специалностите "Електронна търговия" и "Банково дело", и двете в Националната търговско-банкова гимназия, са сред най-често заявяваните паралелки от кандидат-гимназистите в София.
Това показват данните на Регионалното управление на образованието в София-град след първото класиране за прием в гимназиите от осми клас в столицата, което излезе днес, съобщи пресцентърът на Министерство на образованието.
Специалността "Електронна търговия" с английски и испански език е пожелана от 1480 ученици, а "Банково дело" с английски и испански език е посочена от 1332 бъдещи осмокласници. Следват "Бизнес администрация" в Националната търговско-банкова гимназия, "Строителство и геодезия" в Софийската професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Христо Ботев", и "Графичен дизайн" в Професионалната гимназия по дизайн "Елисавета Вазова".
От профилираните паралелки най-много пъти са посочвани: тези с чужди езици (английски и испански) на Втора английска гимназия "Томас Джеферсън" и в Първа английска езикова гимназия (АЕГ). Тези профили са избирани съответно 2637 и 2325 пъти. Следват паралелките във Втора АЕГ с английски и немски език, в 32-ро Средно училище (СУ) с английски и испански език, в 164-а Гимназия с преподаване на испански език "Мигел де Сервантес" - с испански и английски език.
Най-висок бал
- Софийската математическа гимназия (СМГ) е с най-висок минимален бал - 483 точки от 500 максимални точки
- Технологичното училище "Електронни системи" (ТУЕС) - с 470 точки
- 91-ва Немска езикова гимназия (НЕГ) "Проф. Константин Гълъбов" - с 465 точки.
Първо желание
Статистиката за най-много пъти посочени от учениците, като първо желание, е:
- 164-а ГПИЕ "Мигел де Сервантес", профил "Чужди езици", испански и английски - 532 пъти;
- 91-ва НЕГ "Проф. К. Гълъбов", профил "Чужди езици", немски и английски - 488 пъти;
- Втора АЕГ "Томас Джеферсън", профил "Чужди езици", английски и немски - 306 пъти;
- ТУЕС, специалност "Системно програмиране", английски език - 288 пъти;
- СМГ, профил "Математически" (математика и информатика), с английски език - 244 пъти;
Най-често заявяваните сред желанията профилирани паралелки са:
Втора АЕГ "Томас Джеферсън", профил "Чужди езици", английски и испански - 2637 пъти;
Първа АЕГ, профил "Чужди езици, английски и испански - 2325 пъти;
Втора АЕГ "Томас Джеферсън", профил "Чужди езици", английски и немски - 2309 пъти;
32-ро Средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" - профил "Чужди езици", английски и испански - 2092 пъти;
164-а Гимназия с преподаване на испански език "Мигел де Сервантес", профил "Чужди езици", испански и английски - 2083 пъти;
Най-често заявяваните сред желанията професионални паралелки са:
Националната търговско-банкова гимназия (НТБГ) в специалност "Електронна търговия", английски и испански език - 1480 ученици;
НТБГ в специалност "Банково дело", английски и испански език - 1332 ученици;
НТБГ в специалност "Бизнес администрация", испански език - 1299 ученици;
Софийската професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Христо Ботев" в специалност "Строителство и архитектура", английски език - 1170 ученици;
Професионалната гимназия по дизайн "Елисавета Вазова" в специалността "Графичен дизайн", английски език - 1138 ученици.
Училищата с най-висок минимален бал за прием в София са: СМГ "Паисий Хилендарски" с 483,000 точки, ТУЕС към ТУ-София с 470,500 точки, 91-ва НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" с 465,500 точки, 164-а ГПИЕ "Мигел де Сервантес" с 456, 000 точки, 73-о СУ "Владислав Граматик" с 448,500 точки, Втора АЕГ "Томас Джеферсън" с 445,000 точки, Първа АЕГ с 441,000, НПМГ "Акад. Л. Чакалов" с 438,050 точки, 51-во СУ "Елисавета Багряна" с 434,500 точки и Девета френска езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" с 431,000 точки.
Срокът за записване на класираните ученици в училищата или подаването на заявление за участие във втория етап на класирането е 15-17 юли.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни