България е изпратила осем пакета с въоръжение, техника и боеприпаси на Украйна, всички са стриктно в съответствие с решенията на Народното събрание. Това обясни пред журналисти служебният министър на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос за излезли снимки в социалните мрежи - че български самоходни артилерийски установки „Гвоздика“ се намират в Украйна. Министърът присъства на откриването на новата учебна година във Военната академия „Г. С. Раковски”, съобщи БТА.

Потвърждавам, че е имало и такава техника, каза Запрянов на въпрос дали България е изпратила подобно въоръжение, но обясни, че не може да потвърди, че техниката на снимките е българска гаубица, тъй като всички страни от бившия Варшавски договор продължават да помагат на Украйна и да изпращат такива системи.

Абсолютно всички пакети, които са изпратени, те са осем, включват различно въоръжение, техника, боеприпаси, са стриктно в съответствие с решенията на Народното събрание, каза Запрянов. Това са пакети с въоръжение, техника, боеприпаси, които са излишни за Българската армия, добави министърът.

Всички пакети, които сме изпратили, подлежат на компенсационно възстановяване. Очакваме много сериозни суми и те ще бъдат реинвестирани в модернизация на армията, обясни Атанас Запрянов.

През последните години Народното събрание прие няколко решения за подпомагане на Украйна след руската военна инвазия, която започна през февруари 2022 г.

Има ръст по отношение на приема във военните училища, но не е 100%. Стремим се да постигнем 100% попълване на длъжностите за курсанти във висшите военни училища, заяви още министър Запрянов и добави, че отливът на офицери е спрян.

Отстранен зам.-министър

Заместник-министърът е добър специалист, каза той за Иван Иванов, за когото вчера правителствената пресслужба съобщи, че е бил освободен от поста  от премиера Димитър Главчев по искане на Запрянов.

"Предизборната ситуация, в която се намираме, и сигнали, които бяха по негов адрес тиражирани, не искаме по никакъв начин да засягат авторитета на едно експертно правителство, което трябва да се справи за два месеца с изборите и най-спешните задачи. Реших, че е по-добре да бъде освободен", обясни решението си Запрянов и добави, че той се е върнал на работа в Министерството на културата, където е директор на дирекция.

Не казвам, че вярвам в това, което се тиражира. Моят апел е, когато се правят такива сигнали, да се внимава, защото той ще си търси правата по съдебен ред. Сезирани са съответните органи, защото това е задължение на министъра. Проверките отнемат време, обясни Атанас Запрянов.

"Не се притеснявам, България е член на НАТО, нашата отбрана е гарантирана от съюзниците", отговори министърът на въпрос дали се притеснява от това, че Сърбия сключи договор за покупката на 12 френски изтребителя "Рафал". По думите му нормален процес е държавите да заменят стара техника с нова. "Нека не създаваме такива внушения на подозрения", призова министърът.

По отношение на проекта за 155-мм артилерийски системи министърът посочи, че се напредва и има работна група.

Модернизация и нарастващи разходи за отбрана

Ключово е за бъдещето на Въоръжените сили и на България бюджетът за отбрана да бъде адекватен на предизвикателствата, пред които сме изправени, 2% от Брутния вътрешен продукт (БВП) за разходи за отбрана е санитарен минимум. Това пък каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своята лекция при откриването на новата учебна година във Военната академия. Според военния министър Запрянов минимумът е поне 2,5%, за да има устойчивост във времето. 

Някои от резултатите на модернизацията на армията ще видим още през следващата година – ще бъдат доставени първите осем самолета F-16 Block 70, за Сухопътни войски първите от 198 съвременни бойни машини, за Военноморските сили първият от двата многофункционални модулни патрулни кораба, обясни адмирал Ефтимов.

За нас, като военно ръководство, е важна заявената политическа амбиция за развитие на четири водещи приоритета – изграждане и развитие на отбранителни способности, адекватни на средата за сигурност, грижа за хората в отбраната, по-нататъшна интеграция и участие на страната като съюзник и активен член на НАТО и ЕС и принос към изграждането на национална устойчивост, коментира адмиралът. Трансформацията на Въоръжените сили е целенасочен, цикличен и всеобхватен процес, което е резултат на обстоен анализ, посочи той.

Модернизацията е процес, изразяващ се в системно обновяване на компонентите на съществуващите отбранителни способности, както и изграждане на нови, с цел достигане на потенциал, гарантиращ успешно изпълнение на нашите задачи, каза още адмирал Емил Ефтимов.

През следващата година ще навлезем в третия и последен етап от изпълнението на Плана за развитие на Въоръжените сили на България до 2026 г. В края на годината ще се проведе преглед на този план, обясни началникът на отбраната.

По думите му реалността показва, че се изисква постоянно изучаване и анализ на съвременните схващания за изкуството на войната.