Европейският съюз подкрепи призива на сръбския президент Александър Вучич за връщането на косовските сърби в институциите на Косово.
В петък Вучич призова за нови местни избори в общините, населени предимно с косовски сърби в Северно Косово, за реинтеграцията на косовските сърби в местната полиция и съдебната система, както и за изтегляне на специалните полицейски сили.
Според Асошиейтед прес исканията едва ли ще бъдат удовлетворени от косовските власти.
През ноември 2022 година косовските сръбски депутати напуснаха парламента на страната, а работещите в местните съдилища и полицията също излязоха от структурите на Косово в израз на протест срещу уволнението на полицай.
На местните избори, провели се на 23 април 2023 г., косовските сърби бойкотираха вота в четирите общини, в които те съставляват мнозинството в северната част на страната. Така избирателната активност падна до 3,5 на сто и за кметове на тези общини бяха избрани косовски албанци. Това предизвика напрежение.
„Приветстваме готовността, изразена от президента Вучич, да продължи да участва в диалога, воден от ЕС. Ние гледаме положително на призива за участие на косовските сърби в изборите в Косово и реинтеграцията на косовските сърби във всички косовски институции, които напуснаха през 2022 г.“, заяви пред Радио Свободна Европа говорителят на ЕС Петер Стано, цитиран от БТА.
Призивът на ЕС идва в контекста на срещата във вторник в Брюксел между балканските държави и ЕС за нормализиране на двустранния диалог. Сред темите на разговор между Белград и Прищина е и изпълнението на Охридското споразумение от 13 август 2001 година.
Напрежението в Косово се повиши за пореден път, след като властите закриха няколко управлявани от Белград паралелни институции в северната част на страната. Действията на косовското правителство предизвикаха критики от САЩ и ЕС, които се опасяват, че напрежението може да доведе до по-мащабна нестабилност на Балканите на фона на войната в Украйна, коментира АП.
В петък Вучич заяви, че Сърбия настоява да се върне “всичко онова, което е подписано и договорено досега” в диалога за нормализация на отношенията между Белград и Прищина, осъществяван с посредничеството на ЕС от 2011 година.
Сърбия обвинява Косово, че отказва да създаде Съюз на сръбските общини на местата в Косово, където живеят предимно косовски сърби, както беше договорено през 2013 година.
И до днес Белград не е признал държавата Косово, която обяви независимост от Сърбия през 2008 година.
"Свободна Европа" съобщи, позовавайки се на свои източници в Брюксел, че и двете страни са се опитали да диктуват дневния ред за днешната тристранна среща, не са се съгласили с исканото от другата държава и са пренебрегнали първоначалното предложение на ЕС за дневния ред на преговорите.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни